O przyłączeniu Leszna do Polski zadecydowano podczas konferencji wersalskiej.
Decyzja o przyłączeniu naszego miast do Rzeczpospolitej zapadła podczas konferencji wersalskiej w styczniu 1919 roku. W tym czasie w Lesznie zamieszkiwało już około 70% Polaków. Resztę stanowili Niemcy. Polacy oficjalnie Leszno przejęli 17 stycznia 1919 roku, mówi Elżbieta Olender, dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie.
17 stycznia wkraczają pierwsze oddziały zwiadowcze do Leszna i są entuzjastycznie witane przez polskich mieszkańców miasta. Dzień wcześniej, 16 stycznia, Leszno opuściły wojska niemieckie. Polskie wojsko było witane flagami, girlandami i kwiatami. Dzień później, 18 stycznia, odbyła się uroczysta msza i powitanie wojewody Cylichowskiego i generała Dowbór-Muśnickiego. Oni przejmują już polskie Leszno.

i
Gdy Leszno stało się polskie, zaczął się trudny czas tworzenia polskiej administracji.
Administracja była całkowicie niemiecka. Także szkolnictwo oparte było na nauczycielach niemieckich. Do tego mieliśmy w Lesznie silny garnizon niemiecki, który opuścił miasto. Na jego miejsce stworzono polski garnizon, do którego przybywają kolejni Polacy wraz z rodzinami - wyjaśnia Elżbieta Olender.
Po powrocie Leszna do Macierzy wracają polskie firmy i powstają polskie fabryki.
Polacy zaczęli przejmować niemieckie firmy oraz tworzyć swoje fabryki. W 1922 roku, Józef Górecki odkupił octownię od Paula Wandela, rok później Józef Kraupe odkupuje Fabrykę Pomp od Philippa Hannacha, a w 1926 w Lesznie powstaje fabryka cukierków Kanold.
Leszno polskie i niepodległe istnieje już 103 lata. Dzisiaj obchodzimy rocznicę. O godzinie 14:30 na rynku odbędą się z tej okazji oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta Leszna, wojewody wielkopolskiego, wojska i służb mundurowych.