"Historie zapisane w kamieniach" to niewielkiego formatu przewodnik po jednym z najważniejszych zabytków miasta. Adresowany jest także do osób spoza Leszna, dlatego znalazła się w nim mała mapa i krótka historia miasta. Przewodnik jest dwujęzyczny: polsko-niemiecki, bo powstał przy współpracy z pełnomocnikiem Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury byłych Ziem Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji.
Pokazuje szesnaście wybranych płyt nagrobnych obrazujących różnorodność czterech nieistniejących już cmentarzy leszczyńskich, czyli cmentarza kalwińskiego, luterańskiego, żydowskiego i katolickiego. Nie mogło zabraknąć w tym przewodniku grobu Jana Metziga, bo to znacząca postać. Mamy nadzieję, że spacerując z tym przewodnikiem bardziej zrozumiemy to, co tak na prawdę jest wielkim skarbem Leszna - mówi Małgorzata Gniazdowska, autorka przewodnika.
Autorka "Historii..." zdradziła Radiu Eska, że w planach jest także obszerna publikacja naukowa poświęcona leszczyńskiemu lapidarium.
"Bystre oczko. Odkrywaj Leszno z Muzeum" to z kolei książeczka dla najmłodszych i rodzin z dziećmi.
To kontynuacja wcześniejszego pomysłu. Wprowadza trening uważności. To swoista instrukcja uważnego spaceru. Takiego, który uczy te najmłodsze pokolenie radzenia sobie ze stresem i z pędem codzienności. A pretekstem do tego spaceru jest siedem wybranych muzealiów. I poprzez zadania edukacyjne z elementami zagadek, kolorowanek, czy zadań plastycznych edukują, przemycają troszeczkę te wiedzę o Lesznie - mówi Marta Małkus, współautorka "Bystrego oczka".
Książeczka dla najmłodszych wydana została przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie, z pomocą finansową samorządu i sponsorów. W przyszłym roku ma ukazać się kolejna część serii.
Obie publikacje można nabyć w sklepiku w siedzibie muzeum przy ul. Narutowicza.