Światowy Dzień Walki z Samobójstwami

i

Autor: pixabay.com

Ważne społecznie

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

2024-09-10 13:19

Próby samobójcze to poważny problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Często próby i myśli samobójcze wynikają z depresji. W Lesznie też się z nią borykamy, szczególnie u ludzi młodych. Gdzie szukać pomocy?

Depresja jedną z głównych przyczyn podejmowania prób samobójczych wśród młodych ludzi

Depresja może prowadzić do poważnych powikłań. Nierzadko zdarza się, że młodzi ludzie próbują odebrać sobie przez nią życie. Skąd się biorą takie problemy młodych?

Przemoc w szkole, czyli nawet takie wyśmiewanie, czy wydawałoby się błahostki. Nieszczęśliwe miłości, ale też dużo takich sytuacji trudnych w rodzinie - to nie znaczy, że jest przemoc fizyczna, ale po prostu dziecko źle się czuje, jest źle traktowane przez rodziców, często są to wygórowane oczekiwania rodziców co do ocen w szkole - wyjaśnia Helena Strzałkowska z Centrum Profilaktyki "Alternatywa" w Lesznie.

Centrum Profilaktyki "Alternatywa" jest miejscem gdzie trafia młodzież po próbach samobójczych, po samookaleczeniach czy zmagająca się z depresją. Opowiadają o tym jaki straszny jest to stan.

Ja czułam się problemem, czułam, że jestem tu zbędna i to nie zrobi różnicy, gdyby mnie tu nie było. Byłam wypruta z uczuć, nie czułam nic. W pewnym momencie nie wiedziałam czy jestem smutna czy szczęśliwa. Nienawidziłam siebie. O wszystko sie obwiniałam. Nie wychodziłam z domu - mówiła nam jedna z uczestniczek zajęć terapeutycznych w "Alternatywie"

Ja nie wiedziałam po co mam w ogóle wstać z łóżka, po co mam żyć, po co mam się spotykać z osobami, na których mi zależy - dodaje nastolatka.

posłuchaj co o depresji mówi Helena Strzałkowska, terapeutka z "Alternatywy" i młodzież cierpiąca na depresję

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom - jak ochronić młodzież przed odbieraniem sobie życia?

Aby zapobiegać samobójstwom, kluczowe jest promowanie zdrowia psychicznego, wczesne reagowanie na sygnały kryzysu, a także budowanie środowiska, w którym młodzi ludzie czują się akceptowani i wspierani. Wspólnota, rodzina oraz instytucje edukacyjne odgrywają w tym procesie istotną rolę.

Gdzie szukać pomocy w razie kryzysu? Można zadzwonić po te telefony zaufania:

  • 800-702-222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym;
  • 800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;
  • 800-120-002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
  • 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
  • 116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych;
  • 112 – Telefon alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Wiedza z 3. klasy podstawowej

Pytanie 1 z 10
Lisa, Bosse i Lasse to bohaterowie?