Końcówka rozbiórek, za chwilę ruszy budowa
Modernizacja dawnej pływalni Akwawit wkracza w kolejny etap. Na placu budowy trwają końcowe prace rozbiórkowe – usuwane są ostatnie elementy starej konstrukcji oraz przygotowywany jest teren pod nową zabudowę. To moment przejściowy, w którym dawny Akwawit znika z krajobrazu miasta, robiąc miejsce pod nowoczesne centrum rekreacyjno-sportowe.
Nowy obiekt ma być gotowy w czerwcu 2027 roku. Przebudowa objęła nie tylko całkowitą rozbiórkę istniejącej infrastruktury, ale również zaprojektowanie zupełnie nowej przestrzeni, dopasowanej do współczesnych potrzeb użytkowników. Władze miasta zdecydowały się na stopniowe publikowanie zdjęć z placu budowy – opublikowana właśnie galeria dokumentuje skalę prac i dynamikę zmian. Na zdjęciach można porównać jak zmienia się plac budowy na przestrzeni ostatnich miesięcy.
Nowoczesny basen, zjeżdżalnia, strefa relaksu
Nowy Akwawit ma być jednym z najbardziej funkcjonalnych i atrakcyjnych obiektów wodnych w regionie. W ramach inwestycji powstanie hala basenowa z pięcioma torami pływackimi wykonanymi ze stali nierdzewnej, basenem do nauki pływania oraz częścią rekreacyjną z jacuzzi, zjeżdżalnią, brodzikiem i wodnym placem zabaw. Nie zabraknie też osobnej strefy dla dzieci starszych z dodatkowymi atrakcjami wodnymi.
Planowana część SPA i relaksu obejmie rozbudowane saunarium z grotą solną, studnią lodową i jacuzzi, a także strefę odnowy biologicznej z gabinetami masażu i salą do zajęć wellness. Przestrzenie zostaną zaprojektowane z myślą o dostępności i komforcie dla wszystkich grup wiekowych – od rodzin z dziećmi po osoby starsze.
Modernizacja obejmuje również zmianę układu funkcjonalnego całego budynku. Powstaną nowe szatnie, strefa gastronomiczna oraz zaplecze techniczne. Na wyższych kondygnacjach przewidziano sale konferencyjne, dodatkowe punkty gastronomiczne oraz przestrzeń fitness. Całość będzie zintegrowana z sąsiednim hotelem. Zrezygnowano natomiast z trybun dla widzów – ich miejsce zajmą pomieszczenia przeznaczone pod wynajem komercyjny.
Zatrudnienie, finansowanie, organizacja
W nowym Akwawicie pracę znajdzie około 40 osób. Będzie to jedna z większych jednostek miejskiej infrastruktury sportowej – zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby zatrudnionych. Wiadomo już, że do obiektu nie zostanie przeniesiona siedziba Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – instytucja pozostanie w dotychczasowej lokalizacji.
Koszt inwestycji wzrósł w trakcie realizacji z około 74 do ponad 94 milionów złotych. Część środków pochodzi z dofinansowania rządowego w ramach programu Polski Ład. Projekt jest przygotowany w sposób umożliwiający ewentualną dalszą rozbudowę w przyszłości – choć obecnie, ze względu na ograniczenia budżetowe, zdecydowano się na realizację podstawowej wersji inwestycji.
Polecany artykuł: