kolaż

i

Autor: TS

Oświadczenie ILO w Lesznie

"Jedynka" odpowiada Młodzieży Wszechpolskiej

2023-11-23 10:05

Młodzież Wszechpolska wystosowała skargę do Kuratorium Oświaty na I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie. Chodzi o zapis w statucie szkoły, który ma dyskredytować ideę nacjonalizmu i uczniów, którzy są z nią związani. Ogólniak potwierdza, że w statucie taki zapis jest, ale...

I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie odpowiada na zarzuty Młodzieży Wszechpolskiej

Prezes leszczyńskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej, Mówił Piotr Płociniczak o zapisach w statucie ILO w Lesznie poinformował na konferencji prasowej.

W statucie I LO jest napisane, że szkoła urzeczywistnia wartość patriotyzmu pozbawioną nacjonalizmu. Ponadto szkoła postanowiła zrównać nacjonalizm w szkolnym planie wychowawczym z takimi zjawiskami jak ksenofobia, rasizm czy terroryzm - mówił Piotr Płocieniczak.

 Młodzież Wszechpolska złożyła skargę na ten zapis do Kuratorium Oświaty. Po dwóch dniach zareagowała dyrekcja "Jedynki" publikując oświadczenie. W oświadczeniu opublikowanym w swoich mediach społecznościowych, I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie potwierdza, że taki zapis w statucie istnieje. Placówka wyjaśnia jednak, że definiuje nacjonalizm zgodnie ze słowami Papieża Jana Pawła II, który rozgraniczył szaleńczy nacjonalizm głoszący pogardę z patriotyzmem i miłością do ojczyzny.

I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie wspiera LGBT?

W oświadczeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie odnosi się także do zarzutów o propagowanie w murach szkoły ideologii LGBT. "Dla nas nie jest to kwestia ideologii LGBT, ale dojrzałego odpowiadania na wyzwania współczesności." czytamy w oświadczeniu. Dyrekcja ogólniaka zaznacza, że w jej szkole jest miejsce dla wszystkich i przypomina, że sam prezes leszczyńskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej miał okazję głosić tam swoje poglądy w ramach Dnia Różnorodności.

Chatka Świętego Mikołaja w Lesznie

Quiz. Leszno dawniej. Znasz te miejsca? 10/10 zdobędą tylko najlepsi!

Pytanie 1 z 10
W latach 80-tych XX wieku znajdowała się tam mleczarnia. Dzisiaj w tym miejscu stoi:
Mleczarnia

Pełen tekst oświadczenia dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie

Szanowni Państwo,

w związku z ostatnimi krzywdzącymi ocenami naszej pracy, które pojawiły się w przestrzeni medialnej chcielibyśmy zająć głos w kilku ważnych dla nas kwestiach.

1) Istotnie w Statucie szkoły w paragrafie 6. ust. 2 pkt. 4 lit. c znajduje się zapis mówiący, że szkoła urzeczywistnia wartości uniwersalne - wśród nich patriotyzm pozbawiony nacjonalizmu". Definicja tych dwóch pojęć, tj. patriotyzmu i nacjonalizmu tożsama jest z takim ich widzeniem, które zaproponował w 1995 r. papież Jan Paweł II. W przemówieniu do członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ tak mówił. należy ukazać zasadniczą różnicę, jaka istnieje między szaleńczym nacjonalizmem, gloszącym pogarde dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłościa do własnej ojczyzny. Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. To bowiem przyniosłoby ostatecznie szkody także jego własnemu krajowi, prowadząc do negatywnych konsekwencji zarówno dla napastnika, jak i dla ofiary. Nacjonalizm, zwłaszcza w swoich bardziej radykalnych postaciach, stanowi antytezę prawdziwego patriotyzmu i dlatego dziś nie możemy dopuścić, aby skrajny nacjonalizm rodził nowe formy totalitarnych aberracji. To zadanie pozostaje oczywiście w mocy także wówczas, gdy fundamentem nacjonalizmu jest zasade religijne, jak się to niestety dzieje w przypadku pewnych form tak zwanego fundamentalizmu"

2) Nasza szkoła stawia na budowanie relacji ze swoimi uczniami. My, jej nauczyciele, wychowawcy. psycholodzy i pedagodzy korzystamy w swojej pracy z podstawowego i najważniejszego narzędzia jakim jest rozmowa. To w niej młodzi ludzie dzielą się swoimi troskami dotyczącymi relacji rodzinnych czy funkcjonowania w środowisku rówieśniczym. Zdarza się, że słyszymy o tym jak wielkim wyzwaniem jest dla nich odkrywanie swojej orientacji seksualnej czy utożsamianie się z własnym cialem. Te wyzwania dokładnie tak samo jak każde inne-staramy się wychowawczo zaopiekować nie przez ich banalizowanie czy negowanie, ale przez towarzyszenie i budowanie w szkole atmosfery zaufania. Dla nas nie jest to kwestia ideologii LGBT, ale dojrzałego odpowiadania na wyzwania współczesności.

3) Leszczyńska Jedynka konsekwentnie od lat uczy młodzież otwartości na drugiego człowieka. W relacjach między członkami naszej społeczności, ale również w przestrzeni naszych sal lekcyjnych jest miejsce na pluralizm postaw, poglądów i wartości. Wszystkie postawy - poza tymi, które nawołują do agresji i nienawiści lub stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa - mają prawo pełnego obywatelstwa. Głęboko wierzymy, że nie jest przejawem ziej woli pomijanie naszych działań dydaktycznych i wychowawczych w zakresie czynienia z naszej szkoły miejsca doświadczania ludzkiej różnorodności. Wspomnimy tylko, że w naszej szkole prężnie działa Klub Debat Oksfordzkich, kładący nacisk na poznawanie różnych punktów widzenia. Mnogość akcji wolontariackich koordynowanych przez nasze grono pedagogiczne stwarza uczniom możliwość empatycznego spojrzenia na różne potrzeby drugiego człowieka i środowiska. Dodajmy też, że od dwóch lat odbywa się u nas w szkole impreza pod nazwą Dzień Różnorodności będąca swoistym targiem idei- przestrzenią, gdzie młodzi uświadamiają sobie w ilu różnych odsłonach przejawia się życie każdego z nas. To podczas tej imprezy młodzi mogli przysłuchiwać się np. rozmowie katolickiego i luteranskiego księdza czy usłyszeć czym jest ruch narodowy, gdzie w roli prelegenta wystąpił nasz zdolny uczeń, dziś już absolwent Jedynki, będący prezesem leszczyńskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej (sic!).

Szkoła jak każda instytucja państwowa oraz jej nauczyciele jako osoby wykonujące zawód zaufania publicznego muszą liczyć się z oceną swojej pracy. Przykrość sprawia jednak sytuacja, gdy miejsce rzetelnej oceny zastępuje próba zdyskredytowania pracy wszystkich tych, którym dobro ucznia leży na sercu. Podkreślmy-dobro każdego ucznial

Dyrekcja i Nauczyciele ILO w Lesznie