Problem jest poważny. Młodzież jest zamknięta w domach już prawie od roku. Jej stan psychiczny jest co raz gorszy. Pojawiają się nasilone objawy lękowe, zwłaszcza przed wyjściem z domu. Lawinowo rośnie ilość młodzieży uzależnionej od komputera i internetu - mówiła na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych Izabela Skoracka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lesznie:
Jak mamy walczyć z uzależnieniem od czegoś, co jest ich narzędziem nauki? Młody człowiek o godzinie 8:00 rano włącza komputer i siedzi przy nim do godziny 13:00, albo jeszcze dłużej, bo ma lekcje. Później jest czas na kontakty społeczne, które też odbywają się w dużej mierze za pomocą komputera lub telefonu.
Przez pandemię i lekcje zdalne zanikają relacje między młodymi ludźmi, także te na poziomie klasy - mówi Marta Zamośna, pedagog z 3 LO w Lesznie:
Wczoraj rozmawiałam z uczennicą i ona powiedział, że swojej klasy właściwie nie zna, bo w pierwszej klasie byli tylko chwilę w szkole i w drugiej klasie również tylko chwilę. Oni tak na prawdę nie nawiązali żadnej relacji, żadnego porozumienia. Jak oni mają teraz funkcjonować, skoro się w ogóle nie znają?
Według ekspertów, kolejne miesiące zajęć zdalnych i zamknięcia w domach mogą mieć dla młodzieży dramatyczne konsekwencje. Pełne ręce roboty będą mieć terapeuci i psychologowie. A tych w szkołach jest za mało. Niektóre placówki w Lesznie w ogóle ich nie zatrudniają.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]