Małe Kino

i

Autor: TS

Festiwal filmowy

Leszno znów mówi o prawach człowieka – rusza festiwal WATCH DOCS 2025

2025-05-05 10:23

Od 5 do 8 maja w Lesznie odbędzie się festiwal WATCH DOCS. To dokumenty, rozmowy i goście, którzy pokazują, że prawa człowieka nie są abstrakcją. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

WATCH DOCS 2025 w Lesznie – filmy, które poruszają, tematy, które nie pozwalają milczeć

Teatr Miejski w Lesznie po raz drugi gościć będzie Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie – jedno z najważniejszych wydarzeń dokumentalnych w Polsce, które łączy kino z zaangażowaniem społecznym. Od 5 do 8 maja 2025 roku mieszkańcy będą mogli zobaczyć filmy dotykające spraw fundamentalnych: wolności, równości, oporu, klimatu i wojny.

Organizatorem głównym festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a lokalnie wydarzenie współorganizują Fundacja Małe Kino oraz Teatr Miejski w Lesznie.

– Program festiwalu obejmuje filmy dokumentalne, ważne tematy i rozmowy z gośćmi – mówi Karolina Łączek, współorganizatorka festiwalu z Fundacji Małe Kino.

4 dni z dokumentem i debatą

Poniedziałek, 5 maja – „Zrób sobie DOC’s Day” Start o godzinie 17:00. Widzowie zobaczą serię mocnych, krótkich dokumentów z Polski i Wielkiej Brytanii. Wieczór zakończy pokaz filmu o aferze Pegasusa – systemu inwigilacji obywateli.

Wtorek, 6 maja – Prawa kobiet 18:00 – film „Nie jesteś sama”, opowiadający o odwadze i solidarności. 19:25 – panel dyskusyjny „Nie będziesz szła sama”, z udziałem reżyserki Karoliny Domagalskiej, dr Piotra Klimczaka (ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Lesznie) i dr Weroniki Goryniak (ginekolożka).

Środa, 7 maja – Kryzys klimatyczny 18:00 – pokaz filmu „Deszczu nie będzie”, 19:40 – panel „Można panikować”, z udziałem m.in. Szymona Bujalskiego, autora profilu „Dziennikarz dla klimatu”, dr inż. Kamila Janiaka (Politechnika Wrocławska) i Ziemowita Iwanejki z ruchu Ostatnie Pokolenie.

Czwartek, 8 maja – Wojna i opór 18:00 – film „Przechwycone” 19:40 – spotkanie z wyjątkowym gościem – Władysławem Zadorinem, obrońcą Wyspy Węży, który spędził 679 dni w rosyjskiej niewoli. Jego świadectwo porusza do głębi – opowie o walce, torturach, codzienności żołnierzy i nadziei.

– „Organizatorzy zapraszają na wszystkie wydarzenia. Wstęp na festiwal jest wolny” – podkreśla Karolina Łączek.

Kino, które nie pozwala pozostać obojętnym

WATCH DOCS Leszno to nie tylko filmy – to także dyskusje, spotkania i refleksja nad współczesnością. Program został skonstruowany tak, by każdy dzień rzucał światło na inną kwestię: prawa kobiet, zmiany klimatyczne, wolności obywatelskie czy wojenne tragedie.

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy, Ambasady Królestwa Niderlandów i Open Society Foundations. Patronat medialny sprawują: OKO.press, ngo.pl i Nowa Polszcza.

Alfabet Millera Unia short 1
QUIZ: Rozpoznasz te tenisistki? Tylko najlepsi zgarną komplet punktów!
Pytanie 1 z 35
Tenisistka na tym zdjęciu to...
Aryna Sabalenka