Mural powstał w ramach projektu "Malczewski w Lesznie. Muzeum i sztuka w mieście” , przygotowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz leszczyńskie muzeum.
Wspólnie wymyśliliśmy taki projekt, żeby namalować dwa murale. Tematem przewodnim jest Wolność i Niepodległość i promocja zbiorów znajdujących się w Muzeum Okręgowym w Lesznie, która stała się inspiracją dla tego projektu - mówi artystka Katarzyna Jurga, pod okiem której powstał mural na SP nr 9.
Wykonali go w czasie warsztatów street artu uczniowie leszczyńskich szkół, zwycięzcy konkursu "Niepodległa sztuka". W czwartek (10.09.) w budynku dawnej synagogi przygotowali szablony muralu, a wczoraj (11.09.) przenieśli je na ścianę.
Myślę, że projektowanie szablonu było najtrudniejsze - powiedział nam jeden z uczestników zajęć.
Powstawaniu muralu bacznie przyglądali się na przerwie uczniowie podstawówki.
Ta ściana była trochę brzydka i nareszcie zrobią coś ładnego - podsumowała uczennica "Dziewiątki".
W sobotę (12.09.) odbyło się odsłonięcie muralu, podsumowanie projektu i wręczenie dyplomów uczestnikom.
Młodzieży uzdolnionej mamy tysiące, tylko kwestia wyłowienia tej młodzieży - mówił z koeli Sławomir Tomków, prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie:
Ja zawsze się cieszę, że uda się czy to na imprezę sportową, czy artystyczną wyciągnąć młodzież z domu, sprzed komputera, podwórek, różnych dziwnych pomysłów.
Drugi mural, nawiązujący do obrazu "Żniwiarka" Malczewskiego i muralu na SP nr 9, przygotuje Katarzyna Jurga. Powstanie w przyszłym tygodniu na murze na rogu ul. Kurpińskiego i Marcinkowskiego.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, przede wszystkim dlatego, że projekt zaangażował tak wielu młodych ludzi. Sztuka ma wtedy sens, kiedy dociera do ludzi. chcemy angażować, chcemy uczyć, dobrego gustu także, ale i znajomości polskiej sztuki - mówiła nam Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie.