Promocja sportu i zdrowego stylu życia
– „Promujemy nie tylko sport, ale aktywność jako taką. W dzisiejszych czasach to bardzo ważne” – mówi Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza. – „Widzę rosnące zaangażowanie dzieci i młodzieży, a nasze wyniki sportowe w skali kraju z roku na rok są coraz lepsze. W festiwalu bierze udział ponad 2 tysiące osób, z czego połowa to dzieci i młodzież – to ogromna wartość” – dodaje.
Sztafety i biegi indywidualne trwają przez całą dobę – nawet w nocy. Biegacze pokonują kolejne okrążenia wokół plant, a wygrywają ci, którzy w ciągu 24 godzin przebiegną ich najwięcej. Uczestnicy rywalizują w drużynach 10-osobowych, ale nie brakuje też solistów – w tym roku rekordowa liczba 65 osób startuje indywidualnie.
Nie tylko Rawicz – biegacze z całej Polski
Festiwal przyciąga sportowców nie tylko z regionu, ale i z całego kraju. W tym roku zadebiutowały sztafety samorządowe – nowy pomysł na integrację między gminami.
– „Zaprosiliśmy kilkanaście samorządów. Niektórzy się zapisali, inni się wycofali – może z obawy, że nie będą na podium. Ale nie o to chodziło” – wyjaśnia burmistrz. – „Ci, którzy przyjechali, byli bardzo zadowoleni. To świetna okazja do rozmów i spotkań poza biurkiem”.
Jak się okazało, niektórzy samorządowcy zaskoczyli formą – m.in. burmistrz Osiecznej, który wygrał swoją kategorię, czy burmistrzyni Krotoszyna, znana z udziału w maratonach.
Nordic Walking – wyzwanie dla panów
Burmistrz Kubik, choć nie brał udziału w rywalizacji, aktywnie wspiera promowanie sportu, zwłaszcza wśród mężczyzn w średnim wieku.
– „Zachęcam panów, żeby nie wstydzili się Nordic Walkingu. W tej chwili dominują tam panie, a to świetna forma ruchu i okazja do poznania ciekawych ludzi” – apeluje.
Gwiazdy na scenie – dziś Natalia Nykiel
24h Festiwal Sportu to nie tylko bieganie i rywalizacja. Od kilku lat organizatorzy stawiają także na muzykę na wysokim poziomie, co przyciąga nie tylko mieszkańców Rawicza, ale i gości z całego regionu.
– „Wczoraj wystąpiła Sarsa, dziś na scenie zagra Natalia Nykiel. Te koncerty są dodatkowym magnesem” – mówi burmistrz. – „To nie tylko rozrywka – to też promocja miasta jako dobrego miejsca do życia i potencjalnej lokalizacji dla inwestorów”.
Logistyka, wolontariusze i rozwój festiwalu
Organizacja wydarzenia trwa miesiącami. Odpowiadają za nią nie tylko urzędnicy, ale też strażacy, sponsorzy i wolontariusze.
– „To już 13. edycja, więc mamy sprawdzone schematy, ale co roku coś ulepszamy. Dzięki sponsorom pula nagród rośnie, a zainteresowanie też – w przyszłym roku planujemy zwiększyć ją jeszcze bardziej” – zapowiada burmistrz Kubik.
Festiwal, który rośnie w siłę
– „Za kilka lat to może być jedna z najlepszych imprez tego typu w Polsce. Wszystko dzięki konsekwentnej pracy” – mówi z dumą Grzegorz Kubik.
Dzisiejszy koncert Natalii Nykiel będzie muzyczną kulminacją drugiego dnia festiwalu.