depresja

i

Autor: pixabay.com Młodzież z depresja pomoc może otrzymać w Centrum Profilaktyki Alternatywa w Lesznie

Smutek, lęk, poczucie bezsensu, czasem samookaleczanie lub próby samobójcze. To objawy i skutki depresji [AUDIO]

2021-02-26 15:09

W czasie pandemii depresja dotyka często młodzież. Na szczęście są miejsca, gdzie mogą znaleźć pomoc.

Jednym z nich jest Młodzieżowe Centrum Profilaktyki "Alternatywa". Przychodzi do nas coraz więcej młodych ludzi borykających się ze stanami depresyjnymi - mówi Helena Strzałkowska szefowa "Alternatywy".

Często nie mają siły wstać z łóżka, okaleczają się, zastanawiają się po co żyć, mamy też osoby po próbach samobójczych. To te najbardziej drastyczne przykłady. Ale są też problemy z motywacją do nauki, czy z utrzymaniem kontaktów społecznych.

posłuchaj co o depresji mówi Helena Strzałkowska, terapeutka z "Alternatywy" i młodzież cierpiąca na depresję

Młodzi ludzie próbują od złych emocji i depresyjnych stanów uciec. Robią to na wiele sposobów, dodaje Helena Strzałkowska.

Często jest to ucieczka w świat wirtualny. Najczęściej gry. Młodzież szuka też pomocy na różnych forach i grupach. Tam spotykają osoby, które są w podobnym stanie. To niebezpieczne, bo brakuje tam wsparcia i pogłębia się niemoc. 

Najlepszym i często jedynym wyjściem jest terapia. 

W "Alternatywie" prowadzimy spotkania konsultacyjne i terapeutyczne zarówno dla rodziców jak i młodzieży. W kontakcie bezpośrednim, w rygorze sanitarnym spotykają się grupy: bębniarska i kuglarska, a także w formie online grupy: Poznaj Siebie, gitarowej oraz parateatralnej. Wszystkie zajęcia i konsultacje prowadzimy za darmo - dodaje Helena Strzałkowska.

Zajęcia w Młodzieżowym Centrum Profilaktyki "Alternatywa" prowadzone są dla młodzieży w wieku od 11 do 22 lat. Realizowany program finansowany jest ze środków Miasta Leszna oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.