Na Antoninach w Lesznie powstanie Central Park
Tereny o których ma powstać Central Park należą w większości do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jeszcze w 2019 roku samorząd miasta planował ziemię przejąć od KOWR-u i wybudować tam halę sportową z basenem. Pomysł upadł gdy zamiast budowy nowego obiektu rada miasta zdecydowała reanimować pływalnię Akwawit. Mimo to przyjęto plan zagospodarowania przestrzennego dla części tego terenu. Plan wymaga jednak aktualizacji. Projektem zmian zajmą się studenci Politechniki Poznańskiej. W ramach konkursu „Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania terenów zielonych – Leszno Park Centralny” przygotują koncepcje urbanistyczne zagospodarowania terenów zieleni.
Politechnika Poznańska ma wieloletnie, bogate doświadczenie w realizacji tego typu konkursów. W latach 2000 – 2023 Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej zorganizował 72 edycje takich konkursów w kilkudziesięciu miastach i gminach w całej Polsce. W Lesznie taką współpracę podejmujemy po raz pierwszy - mówi Bartosz Adamczak, Architekt Miejski i Naczelnik Wydziału Architektury, Planowania Przestrzennego i Budownictwa Urzędu Miasta Leszna.
Polecany artykuł:
Studenci z Poznania zaprojektują Central park w Lesznie
Studenci pracować będą w 2-3 osobowych zespołach. Projekty powstaną w ramach programowych przedmiotów urbanistycznych, a na ich opracowanie będzie semestr letni obecnego roku akademickiego. Prace powinny być gotowe w czerwcu br. Oceniać je będzie jury składające się z pracowników poznańskiej uczelni, Urzędu Miasta Leszna, Departamentu Planowania Przestrzennego Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury. Autorzy najlepszych z nich otrzymają nagrody finansowe, na które miasto przeznaczy 8 000 zł. Projekty będą zaprezentowane mieszkańcom na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku.
Staramy się rozwijać w Lesznie tzw. błękitno-zieloną infrastrukturę, której jednym z elementów są np. ogrody deszczowe, ale takich rozwiązań jest znacznie więcej. Równie ważne są oczekiwania mieszkańców, którzy coraz częściej pragną nie tylko urządzonych terenów zielonych przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji, ale także miejsc pod ogrody społeczne czy integrację wielopokoleniową. Myślę, że dużym wyzwaniem dla studentów będzie również sposób połączenia terenów, które składają się na obszar objęty konkursem, a które przecina Al. Konstytucji 3 Maja - dodaje Bartosz Adamczak.