17 stycznia 1919 roku

i

Autor: Archiwum Państwowe w Lesznie Tak witano Wojsko Polskie na rynku w Lesznie

W niedzielę (17.01) Leszno świętować będzie rocznicę powrotu do granic Polski. Samorząd miasta przygotował z tej okazji specjalne uroczystości [AUDIO]

2021-01-13 13:23

To były ciekawe i burzliwe czasy, o których warto pamiętać.

Polska niepodległość odzyskała 11 listopada 1918 roku. Leszno na powrót do macierzy musiało czekać dłużej. Decyzja o przyłączeniu naszego miast do Rzeczpospolitej zapadła podczas konferencji wersalskiej w styczniu 1919 roku. W tym czasie w Lesznie zamieszkiwało już około 70% Polaków. Resztę stanowili Niemcy i niewielka część ludności Żydowskiej. Polacy oficjalnie Leszno przejęli 17 stycznia 1919 roku - mówi Elżbieta Olender dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie:

17 stycznia do Leszna wkroczyły pierwsze odziały zwiadowcze. Były gorąco witane przez polskich mieszkańców. W oknach wisiały flagi i biało-czerwone girlandy. Ta data jest cezurą, kiedy miasto opuszczają wojska niemieckie. Dzień później, 18 stycznia, odbyła się uroczysta msza i powitanie wojewody Cylichowskiego i generała Dowbór-Muśnickiego, którzy przejmują już to polskie Leszno.

Do tej pory administracja w Lesznie była w całości niemiecka. Trzeba było stworzyć polskie szkolnictwo bo edukacja w Lesznie oparta była na nauczaniu niemieckim. mieliśmy tez w Lesznie silny garnizon niemiecki, który opuścił miasto, a w jego miejsce weszli polscy żołnierze.

Polacy zaczęli przejmować niemieckie firmy oraz tworzyć swoje fabryki. w 1922 roku Józef Górecki odkupił octownię od Paula Wandela, rok później Józef Kraupe odkupuje Fabrykę Pomp od Philippa Hannacha a w 1926 w Lesznie powstaje fabryka cukierków Kanold. 

 Uroczyste obchody przyłączenia Leszna do macierzy odbędą się w niedzielę (17.01). O godz. 13.00 odbędzie się Msza św. w intencji Ojczyzny i Powrotu Leszna do Macierzy w Bazylice Mniejsza pw. Św. Mikołaja. Po mszy - złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego (ul. 17go Stycznia) i Pomnikiem Wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim (pl. Kościuszki). Na koniec zaplanowano okolicznościowy przelot balonu LESZNO nad Rynkiem.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Wojsko Polskie w Lesznie

i

Autor: Archiwum Państwowe w Lesznie Generał Dowbór-Muśnicki podczas parady w Lesznie

Od momentu przejęcia władzy przez Polaków w Lesznie rozpoczął się trudny czas tworzenia polskiej administracji.

Posłuchaj co o przyłączeniu Leszna do macierzy mówi Elżbieta Olender dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie
mapa

i

Autor: Archiwum Państwowe w Lesznie mapa Leszna z okresu powrotu do macierzy