Tylko od początku tego roku do Komendy Miejskiej Policji w Lesznie wpłynęło 10 zgłoszeń o kradzieżach jednośladów. Większość z nich stała w stojakach rowerowych lub bezpośrednio przy klatkach schodowych.
Jak działają złodzieje rowerów
Niejednokrotnie były to dobrej jakości, stosunkowo nowe pojazdy. Część z nich nie była w żaden sposób zabezpieczona przed kradzieżą, a część przypięta niewystarczającym, standardowym zabezpieczeniem rowerowym. Takie zabezpieczenie, złodzieje pokonują w trakcie kilku sekund poprzez przecięcie standardowymi nożycami do metalu.
Policjanci pracują nad ustaleniem sprawców kradzieży i możliwe, że ich zatrzymanie to kwestia czasu.
Jak zrobić, by zmniejszyć ryzyko kradzieży roweru?
Policja apeluje o:
- zabezpieczanie jednośladów dobrej jakości, profesjonalnymi i skutecznymi blokadami rowerowymi, nawet podczas krótkiej wizyty w sklepie
- wybieranie bezpiecznego miejsca do przechowywania rowerów, najlepiej w pomieszczeniach zamkniętych typu korytarze, piwnice, czy rowerownie (gro skradzionych rowerów nie znajdowała się w tych pomieszczeniach wyłącznie z wygody właścicieli, którym prościej było zostawić pojazd przed klatką)
- wyostrzenie czujności i zwracanie uwagi na osoby kręcące się przy stojakach rowerowych lub zabierające jednoślady do samochodów dostawczych,
- oznakowanie rowerów w ramach profilaktycznego policyjnego programu Wiberoo, poprzez naniesienie indywidualnego numeru na ramę pojazdu (tu: Harmonogram znakowania rowerów styczeń 2023)
Posiadacze wartościowych rowerów powinni rozważyć ich ubezpieczenie.
Polecany artykuł: