Renowacja zrealizowana dzięki wsparciu samorządu
W ostatnich dniach zakończono prace przy konserwacji dwóch drewnianych wiatraków typu „koźlak” wchodzących w skład Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Renowacja objęła wiatraki noszące imiona „Franciszek” i „Adam-Józef”. Obiekty zostały zabezpieczone, uzupełniono ubytki oraz odświeżono ich elementy konstrukcyjne. Wiatraki można obecnie zwiedzać zarówno z zewnątrz, jak i od środka.
Całkowity koszt prac wyniósł około 38 tysięcy złotych. Część tej kwoty – 20 tysięcy – pochodziła z dotacji przekazanej przez Gminę Osieczna. Prace były prowadzone we współpracy z lokalnym samorządem oraz pod nadzorem muzeum.
Trzeci z historycznych wiatraków, „Leon”, nie został objęty konserwacją, ponieważ znajduje się w rękach prywatnych.
Unikalny kompleks zabytkowych wiatraków
Wiatraki w Osiecznej należą do najstarszych tego typu obiektów zachowanych w Polsce. Zbudowane w latach 1761 i 1763 stoją w tym samym miejscu nieprzerwanie od ponad 250 lat. Tego typu zabudowa – trzy koźlaki z XVIII wieku usytuowane obok siebie – jest w skali kraju unikalna.
Od 2012 roku wiatraki są częścią Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, które powstało z inicjatywy rodziny Jankowskich. Dwa z nich są dostępne do zwiedzania. W ich wnętrzach znajdują się zabytkowe maszyny młyńskie, narzędzia rolnicze oraz ekspozycje tematyczne. Muzeum prowadzi również warsztaty edukacyjne, m.in. „Od ziarenka do bochenka”, w trakcie których można poznać dawne metody mielenia zboża i wypieku chleba.
Miejsce to ma także wartość historyczną – 11 stycznia 1919 roku, u stóp wiatraków, rozegrała się tzw. Bitwa pod Wiatrakami, będąca częścią powstania wielkopolskiego. Wieczorami obiekty są podświetlane, stanowiąc jeden z charakterystycznych punktów Osiecznej.