Powrót do Macierzy

i

Autor: Archiwum Państwowe w Lesznie

Historia

104 lata temu do Leszna weszły polskie odziały zwiadowcze. To był znak, że czas wracać do macierzy [ZDJĘCIA]

2024-01-17 10:54

Na wolność musieliśmy czekać długo. Gdy większość kraju świętowała ją 11 listopada 1918, w Lesznie polskie flagi na murach zaczęły powiewać 17 stycznia 1920 roku.

104. Rocznica Przyłączenia Leszna do Macierzy 

Decyzja o przyłączeniu naszego miast do Rzeczpospolitej zapadła podczas konferencji wersalskiej w styczniu 1919 roku. W tym czasie w Lesznie zamieszkiwało już około 70% Polaków. Resztę stanowili Niemcy. Polacy oficjalnie Leszno przejęli 17 stycznia 1920 roku - mówi Elżbieta Olender, dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie.

17 stycznia wkraczają pierwsze oddziały zwiadowcze do Leszna i są witane przez polskich mieszkańców. Dzień wcześniej Leszno opuszczają wojska niemieckie. 18 stycznia odbywa się uroczysta masz i przywitanie wojewody Cylichowskiego i generała Dowbór-Muśnickiego i oni przejmują już to polskie Leszno - mówi Elżbieta Olender.

Miasto Leszno wróciło do macierzy 17 stycznia 1920 roku

Już kilka dni po przyłączeniu do macierzy, w Lesznie rozpoczęto budowę polskiej administracji.

Przejęliśmy administrację od Niemców. Musieliśmy budować polskie szkolnictwo, bo szkoły, które działy w Lesznie oparte były na niemieckich nauczycielach. W Lesznie stacjonował również mocny garnizon niemiecki. Na ich miejsce koszary zapełnili polscy żołnierze z rodzinami - dodaje Olender.

Leszno polskie i niepodległe istnieje już 104 lata. Dzisiaj obchodzimy rocznicę. Główne uroczystości z udziałem Wojska Polskiego i służb mundurowych odbędą się na rynku o godzinie 18.

QUIZ. Tajemnicze miejsca w regionie leszczyńskim. Sprawdź czy wiesz gdzie dokładnie się znajdują

Pytanie 1 z 9
To ruiny mauzoleum rodziny Optizów. Trumny, które w nim spoczywały zostały zbezczeszczone i wrzucone do jeziora przez żołnierzy Armii Czerwonej. Gdzie znajduje się to miejsce?
Mauzoleum rodziny Optizów