Ukraińcy porzucili swoje domy i tu szukają nowego.
Brakuje przede wszystkim mieszkań. Co prawda odzew jest aż fantastyczny, bardzo dużo ludzi oferuje, ale to jest jakby towar deficytowy. Bardzo szybko te dachy nad głową "schodzą". 1200 ludzi już przyjechało do Leszna, w tym połowa dzieci. Cały czas apelujemy o mieszkania. Jeżeli ktokolwiek ma jakieś lokum niezagospodarowane to my możemy też pomóc je zagospodarować, bo często zdarza się, że tam nie ma AGD, szafek. To wszystko jesteśmy w stanie załatwić - mówi Leszek Szabłowski, pełnomocnik prezydenta Leszna ds. pomocy Ukraińcom.
Wielu uchodźców, poza niewielkim bagażem podręcznym, zabrało ze sobą ogromny bagaż dramatycznych przeżyć i trudnych decyzji.
Wczoraj pan chciał zostawić nam dzieci i wracać na Ukrainę, więc tego typu historie tu się dzieją. I też apel do mieszkańców, jeżeli zobaczymy kogokolwiek, kto boryka się z takimi problemami - myślę, że jesteśmy w stanie to ocenić - proszę kierować, proszę dzwonić do nas. Bardzo szybko reagujemy, mamy kontakty z psychologami, z lekarzami. Zdarza się też dużo przypadków medycznych różnego rodzaju, też reagujemy na to - mówi Szabłowski.
Punkt pierwszego kontaktu dla obywateli Ukrainy znajduje się w Stacji Biznes na rogu Pl. Metziga i ul. Słowiańskiej, tel. 661 224 446, czynny codziennie w godzinach 10:00-20:00.
Uchodźcom pomaga w Lesznie ok. 300 wolontariuszy. Mile widziane są męskie ręce.

i
Wczoraj, kiedy przewoziliśmy materace i różne sprzęty AGD to wszystko robiły nasze wolontariuszki, dziewczyny. Te dziewczyny musiały nosić ciężkie sprzęty AGD. Więc jeżeli któryś z facetów, mężczyzn, chłopaków chciałby pomóc to serdecznie zapraszamy https://lesznodlaukrainy.org.pl/ Tam jest ankieta, prosze ją wypełnić - zachęca Leszek Szabłowski.