Las filarów, a między nimi sztuka. Kolejni artyści w galerii street artu w Lesznie [ZDJĘCIA/FILM]

2023-10-13 17:48

Kolejni artyści przyjechali do Leszna, żeby pod wiaduktem na drodze krajowej nr 12 tworzyć swoje obrazy. Powstaje tam unikatowa galeria polskiego street artu.

Las filarów, a między nimi sztuka. Kolejni artyści w galerii street artu w Lesznie

i

Autor: hak/ Archiwum prywatne

Vademecum polskiego street artu

Pierwsze prace zawisły pod wiaduktem im. Grota-Roweckiego w ubiegłym roku. Pisaliśmy o tym m.in. in. TUTAJ. W tym roku, we wrześniu i w tym miesiącu powstały kolejne.

Wczoraj (12 października) tworzyła tam m.in. NeSpoon. Za wzór posłużyła jej koronka z katalogu do wystawy "Z głowy prababci - czepki, kopki, klapice…", którą można było oglądać w muzeum w Lesznie przed trzema laty.

- Z reguły maluję koronki w różnych miejscach. Za każdym razem staram się znaleźć jakieś lokalne wzory. Tu było bardzo dużo pięknych wzorów i było mi bardzo trudno wybrać jeden. Najchętniej bym namalowała pół książki - mówiła Radiu Eska NeSpoon.

Spray i szablon to nieodłączny element artysty o pseudonimie Czarnobyl.

 - Lubię tę technikę i eksploruję ją na różne sposoby. Poszukuję czegoś nowego w tym, chociaż technika jest z założenia prymitywną techniką, bo to jest technika szablonowa. W tym przypadku, akurat z tym formatem musiałem się długo zastanowić, co zrobić. Ograniczający albo i nie, bo to są dwa sposoby na to patrzenia. Tylko ja maluję po to, żeby siebie zaskoczyć przede wszystkim, a potem może być widz, jako efekt uboczny - mówi Czarnobyl.

Czy jeszcze siebie zaskakuje?

- Coraz słabiej - odpowiada z uśmiechem artysta.

Kolejni artyści w galerii polskiego street artu w Lesznie

Sepe nad swoją (jednakową zresztą dla wszystkich) powierzchnią też nie miał dużo czasu do namysłu. Kilka dni.

- Taka wariacja na temat, kolaż trochę z tego, co robię w formie połączenia obrazu i plakatu. Przygotowuję teraz swoją indywidualną wystawę w Warszawie, jeszcze kilka innych wystaw zbiorowych, także jest bardzo aktywnie, ale też cieszę się z tego - zdradził Sepe.

Ta nietypowa galeria powstaje w ramach projektu „Under the Street Gallery”. Jego pomysłodawcą i kuratorem jest leszczyński artysta Wojciech Ejsmondt. Cała galeria liczyć będzie 36 prac. Pierwsze zawisły tam w ubiegłym roku, ostatnie powstaną prawdopodobnie w przyszłym roku.

QUIZ: Czy rozpoznasz okładki tych kultowych polskich płyt rockowych?
Pytanie 1 z 10
1. Słynny lecący but pochodzi z okładki jakiej płyty?
1. Słynny lecący but pochodzi z okładki jakiej płyty?