Fazy zaćmienia

i

Autor: Canva, Canva.com Fazy zaćmienia

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku – Czy zjawisko będzie widoczne dla mieszkańców regionu leszczyńskiego? [WIDEO]

2021-11-18 10:17

Już w piątek (19.11) będziemy mogli obejrzeć najdłuższe zaćmienie Księżyca od kilkuset lat. Niestety nie będzie ono widoczne z każdego miejsca w Polsce. W których miejscach w Polsce będzie ono widoczne i jak długo będzie można je podziwiać przeczytacie w artykule poniżej.

Zaćmienie Księżyca – listopad 2021.

Już w piątek, 19 listopada będziemy mogli obserwować najdłuższe od kilkuset lat częściowe zaćmienie Księżyca. Według wyliczeń podanych przez, przez NASA nadchodzące zaćmienie będzie trwało aż 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy. Wszystko wskazuje na to, że będzie to najdłuższe zaćmienie w XXI w. i jednocześnie najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca od 580 lat.

Dlaczego podczas zaćmienia księżyc robi się czerwony? Szczegółową odpowiedz na to pytanie poznacie, oglądając załączony materiał wideo, ale w skrócie możemy zdradzić, że za „krwawą barwę” Księżyca odpowiada ziemska atmosfera, która rozprasza promienie słoneczne oświetlające naszego naturalnego satelitę. Intensyfikacja czerwonej barwy zależna jest od poziomu zanieczyszczeń w atmosferze. Ponieważ w tym roku wulkany były bardzo aktywne to całkiem możliwe, że przyjdzie nam zobaczyć księżyc w ciemnoczerwonej barwie.

Kiedy i gdzie będzie można zaobserwować „krwawy księżyc”?

Grafika przygotowana przez NASA nie pozostawia złudzeń. To spektakularne zaćmienie będzie widoczne tylko w zachodnich oraz północnych regionach Polski. Czerwony księżyc zobaczymy w Polsce jedynie na krótką chwilę przed jego zachodem w okolicach godziny 6:58. Najdłużej tym widokiem cieszyć się będą mieszkańcy obu Ameryk.

Kolejne zaćmienie Księżyca – tym razem całkowite – będziemy mogli zobaczyć 16 maja 2022 r. i będzie ono widoczne w obu Amerykach, Europie i Afryce.