Alternatywa

i

Autor: TS

Nie bój się szukać pomocy. Spotkanie z ekspertem Monaru w leszczyńskiej „Alternatywie”

2025-05-14 11:26

Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z używkami? Dlaczego rodzice wstydzą się szukać pomocy? O tym mówił w Lesznie Piotr Adamiak z Monaru podczas spotkania zorganizowanego przez Centrum Profilaktyki „Alternatywa”.

Rodzic też ma prawo nie wiedzieć

W leszczyńskim Centrum Profilaktyki „Alternatywa” odbyło się wyjątkowe spotkanie dla rodziców, którzy czują się zagubieni, zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci lub po prostu potrzebują wsparcia. Gościem specjalnym był Piotr Adamiak, dyrektor Ośrodka Leczenia Uzależnień Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Monar w Łodzi. Od ponad 40 lat pracuje z młodzieżą borykającą się z uzależnieniami i ich rodzinami.

– „Takie spotkania są bardzo potrzebne. Wielu rodziców czuje się osamotnionych, bezradnych, czasem zawstydzonych. To jak z chorobą – człowiek się boi iść do lekarza, bo nie wie, co usłyszy” – mówił Piotr Adamiak.

Używki? Nie tylko narkotyki

Rodzice, którzy przyszli na spotkanie, mogli usłyszeć o objawach, na które warto zwracać uwagę: nagła zmiana zachowania dziecka, nowe, tajemnicze towarzystwo, brak zainteresowania dotychczasowymi pasjami, pogorszenie wyników w nauce. Jak podkreśla Adamiak, nie ma jednej recepty na wychowanie dziecka, ani jednego objawu, który przesądza o problemie.

– „Dziecko, które chce coś ukryć, zazwyczaj to zrobi. Ale jeśli mamy z nim codzienny kontakt, trudno nie zauważyć, że coś się zmienia” – zaznacza specjalista Monaru.

Ekspert zauważa też, że coraz młodsze dzieci mają kontakt z substancjami psychoaktywnymi – w jego ośrodku przebywają nawet 13-latkowie. Młodzież sięga po wszystko, co może „zmienić stan” – od leków przeciwbólowych, przez alkohol, po silniejsze substancje.

„Alternatywa” zawsze z otwartymi drzwiami

Centrum Profilaktyki „Alternatywa” w Lesznie oferuje bezpłatne wsparcie dla młodzieży w wieku 11–22 lat oraz ich rodzin. To nie tylko pomoc w przypadkach uzależnień – ale również konsultacje psychologiczne, spotkania rodzinne i grupowe w przypadku problemów wychowawczych, depresji, lęków czy trudności szkolnych.

– „Czasem jedna rozmowa może pomóc zrozumieć, że problem nie jest wymyślony, tylko realny. I wtedy można zacząć działać razem – z dzieckiem, rodziną, specjalistą” – mówi Hanna Strzałkowska, kierowniczka „Alternatywy”.

Gdzie i kiedy szukać pomocy?

Rodzice i opiekunowie, którzy zauważają niepokojące sygnały u swoich dzieci, mogą zgłaszać się do „Alternatywy” bez skierowania. Spotkania odbywają się regularnie, a terminy są krótkie. Centrum działa dzięki wsparciu Miasta Leszna i Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Pomoc jest bezpłatna.

Wielkopolskie Obchody Dnia Strażaka. Leszno 2025
Quiz. Prywatki w czasach PRL-u. Pamiętasz, jak się wtedy bawiono?
Pytanie 1 z 12
Prywatki zazwyczaj organizowano w: