Osieczna - miasto pod wiatrakami
Osieczna, malowniczo położona nad jeziorem Łoniewskim, 12 km na północny wschód od Leszna, jest miastem skąpanym w bogatą historię. Historia tego miejsca sięga XIV wieku, a etymologia nazwy wiąże się z terminem "odsiecz," czyli pomocą przysłaną mieszkańcom w średniowiecznych czasach zagrożenia najazdem obcych.
Osieczna otrzymała prawa miejskie najprawdopodobniej w drugiej połowie XIV wieku, choć dokładna data jest obecnie niemożliwa do określenia. Jako miasto prywatne rozwijało się głównie poprzez handel, sukiennictwo i rolnictwo. W XVII wieku przyjęło także grupę uchodźców protestanckich z Niemiec i Śląska, którzy założyli tu tzw. Nowe Miasto.
Uroki Osiecznej na starych fotografiach
Przez wieki Osieczna przechodziła różne koleje losu, włączając w to okres pruski po II rozbiorze Polski w 1793 roku. W latach 1807-1815 znalazła się w granicach Księstwa Warszawskiego, by później ponownie stać się częścią Prus. Kluczowym momentem w historii miasta był jednak wybuch Powstania Wielkopolskiego (1918-1919). Bitwa "pod wiatrakami" 11 stycznia 1919 roku, gdzie oddział powstańczy pokonał niemiecki Grenzschutz, przyczyniła się do odzyskania niepodległości. Oficjalne ogłoszenie Osiecznej integralną częścią odradzającej się ojczyzny miało miejsce 19 stycznia 1919 roku.
W okresie 1939-1945 miasto znalazło się pod okupacją hitlerowską, by po wojnie rozwinąć się jako ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, korzystając z malowniczego położenia wśród wzgórz morenowych.
Zapraszamy Was do podróży w czasie poprzez unikalną galerię starych fotografii Osiecznej. Zobaczcie Letnisko w dawnych latach, urokliwy Kościół Niemiecki, rynek, historyczną Stanisławówkę oraz ulicę Kościuszki. Odkryjcie z nami, jak zmieniało się oblicze Osiecznej na przestrzeni lat, a każde zdjęcie stanie się oknem do czasów, które kształtowały to miejsce przez wieki.