Zanim ruszy odbudowa
"Wspólne sprzątanie" rozpocznie się w sobotę (5 kwietnia) o godz. 10:00 i potrwa do 16:00. Do posprzątania będzie kilka hektarów terenu wokół zabytkowego obiektu i w przypałacowym parku. Organizatorzy zapewniają grabie, łopaty, worki na śmieci i rękawice.
Wszyscy chętni, którzy przybędą nam do pomocy, mogą liczyć na poczęstunek - przygotujemy gorące i zimne przekąski oraz napoje. Z wielką chęcią oprowadzimy Was także po pałacu oraz udostępnimy kaski na czas zwiedzania. Pamiętajcie jednak - odwdzięczamy się miłym gestem za przysługę, dlatego 5 kwietnia do zwiedzania zaprosimy jedynie osoby, które wesprą akcję sprzątania, bądź wspomogą na miejscu zbiórkę na odbudowę pałacu - informują gospodarze pałacu.
Pierwsza taka akcja odbyła się rok temu. Od tamtej pory właścicielom pałacu udało się m.in. rozebrać spalone elementy dachu i częściowo zabezpieczyć go przed niekorzystną pogodą. W marcu Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał pałacowi w Bełczu Wielkim 50 tys. złotych dofinansowania na wzmocnienie stropów i odbudowę kominów pałacu.
Pałacowy rozkład jazdy 2025
W tym miesiącu w pałacu w Bełczu Wielkim odbędą się jeszcze dwa wydarzenia - 12 kwietnia "Wielkanocne szukanie zajączka" i 26 kwietnia żywa lekcja historii z grupą rekonstrukcyjną. W czerwcu zaplanowano Dzień Rodzinny, w lipcu Dzień Drzwi Otwartych i Pałacowe Wakacje Grozy, potem Biesiadę Piwną, Pałacową Noc Grozy i Koncerty Mużyki Świątecznej. Kalendarium na zdjęciu PONIŻEJ.

i
Trochę historii
Zabytkowy pałac w Bełczu Wielkim pochodzi z XVIII w. Był jednym z najpiękniejszych takich obiektów w regionie. Przetrwał ponad 200 lat i dwie wojny światowe. Po II wojnie światowej w pałacu mieściła się szkoła rolnicza, a od lat 70. zakład i ośrodek wychowawczy dla niepełnosprawnych dzieci. Pałac użytkowany był do końca lat 90.
Pałac w Bełczu Wielkim kilka razy zmieniał właścicieli, był rozkradany i dewastowany. W 2016 roku zniszczył go ogromny pożar, po którym wydawało się, że zgasło już dla niego światło nadziei.
W 2023 roku spalony, zdewastowany i rozkradziony pałac kupiło małżeństwo, Gabriela i Marcin Pachołek. Od lat znają walory powiatu górowskiego i historię pałacu. Wiedzą, że jego odbudowa może zająć im długie lata i pochłonąć ogromne pieniądze, ale chcą przywrócić mu dawną świetność. W piwnicach pałacu planują stworzyć spa, w dolnej części budynku salę zabaw dla dzieci, pub i winiarnię, na I i II piętrze pokoje hotelowe i sale konferencyjne, w środkowej części pałacu restaurację, a w skrzydłach sale balowe. W przypałacowym parku, w miejscu dawnych warsztatów szkolnych powstać ma oranżeria.

i