Pogoda robi swoje. W Lesznie zaczyna już kwitnąć mniszek lekarski!

i

Autor: hak

Ciekawostki

Pogoda robi swoje. W Lesznie zaczyna już kwitnąć mniszek lekarski! [ZDJĘCIA]

2024-03-15 11:48

​Jeszcze chwila i będzie z czego robić wianki. W Lesznie zaczyna już kwitnąć mniszek lekarski! Zdecydowanie wcześniej, niż podają fachowe publikacje. Jeszcze nawet nie zdążył dobrze rozwinąć liści.

Wiosna wkoło!

Za kilka dni astronomiczna i kalendarzowa wiosna, meteorologiczna zaczęła się 1 marca. Dla florystów wiosna to z pewnością ulubiony okres roku. Po miesiącach szarości, na ziemi pojawiają się upragniona dla oczu zieleń i pierwsze wiosenne kwiaty. W leszczyńskich parkach i na skwerach w rozkwicie żółte żonkile rozchylające szeroko kielichy dla owadów, drobne niebieskie cebulice czy niziutkie fioletowe fiołki, urzekające cudownym aromatem. Także w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych jest już na czym oko zawiesić. 

Mniszek w marcu

Na trawnikach przy ulicach można też już dostrzec pierwsze kwiaty mniszka lekarskiego (nie mylić z mleczem - to zupełnie inna roślina!). Większość tych roślin jeszcze nawet nie zdążyła wytworzyć prawidłowych liści, a już z wielu ich rozet wybijają się łodygi z pąkami, wabiąc głodne po zimie owady. Fachowe publikacje podają, że okres kwitnienia mniszka lekarskiego przypada od kwietnia do sierpnia, w zależności od warunków klimatycznych. Dodają, że na obszarach o ciepłych klimacie mogą zakwitać nawet przez cały rok. Być może niebawem kwiaty mniszka , tak jak stokrotki będzie można spotkać w Lesznie nawet w grudniu czy styczniu. Kwitnące mniszki i inne zdobiące teraz Leszno kwiaty zobaczycie w GALERII poniżej. Najlepiej jednak podziwiać je na własne oczy - pogoda dziś ku temu idealna. 15 marca od rana nad Lesznem świeci słońce, a termometry chwilę przed południem pokazały 15 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze mniszka

Mniszek lekarski to roślina w całości jadalna. Z kwiatów mniszka można przygotować smaczny miód, nalewkę czy wino, a młode liście używać do sałatek. Stosowany jest jednak przede wszystkim w ziołolecznictwie, napary z korzenia i ziela mniszka działają m.in. jako środek wspomagający trawienie, pracę wątroby i czynność pęcherzyka żółciowego.

Żółte i niebieskie dywany kwiatów w Lesznie