Mistrz polskiego komiksu
Bogusława Polcha znają chyba wszyscy, którzy w latach 80. i 90. sięgali po opowieści z dymkiem”. Bogusław Polch zyskał popularność w latach 70. tzw. kolorowymi zeszytami z serii Kapitan Żbik. Potem stworzył serię „Bogowie z Kosmosu” według teorii Daenikena, komiksy o przygodach kosmicznego detektywa „Funky Koval” i wreszcie „Wiedźmina” na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego (którą też ilustrował i do której tworzył okładki).
- Trudno sobie wyobrazić historię komiksu polskiego bez Funky'ego Kovala. Są krytycy, którzy uważają wręcz, że jest to najważniejszy polski komiks w historii. Funky Koval pojawił się po raz pierwszy w magazynie "Fantastyka", był to rok 1982, drugi numer tego miesięcznika. Ostatnim takim wielkim tematem, wielkim bohaterem, którym zajmował się Polch był wiedźmin Geralt. Jego projekt jest projektem kanonicznym, a więc takim, do którego donosili się wszyscy kolejni projektanci, zarówno twórcy gry, jak i seriali telewizyjnych - mówi Piotr Machłajewski, kurator wystawy.
Wystawa przygotowana została przez galerię w Jeleniej Górze, a Leszno jest piątym miastem, które odwiedza.
- Mamy bardzo dużo Funky'ego Kovala, bardzo dużo Wiedźmina, a więc te najważniejsze plansze Bogusława Polcha są tutaj w Lesznie. Można je obejrzeć w oryginale. To sytuacja bez precedensu, bo Polch za swojego życia (od red. zmarł w 2020 roku) niechętnie udostępniał prace galeriom - mówi kurator wystawy.
Na wystawie obejrzeć można też tzw. „komplety”, czyli szkic, plansze w tuszu, blaudruk i diapozytyw/negatyw, które pozwalają prześledzić proces twórczy rysownika.
Wystawie towarzyszy katalog, zawierający m.in. teksty specjalistów z dziedziny komiksu oraz wspomnienia przyjaciół i współpracowników Polcha.
Wystawę oglądać można do 17 maja. Czynna jest we wtorki, środy, piątki od godz. 10:00 do 16:00 oraz w czwartki w godz. 12:00-18:00. Wstęp wolny.