Cmentarz z historią sięgającą XVIII wieku
Cmentarz poewangelicki w Osiecznej założono w 1793 roku. Znajduje się na krańcu miasta, między drogami prowadzącymi do Leszna i Ponieca. Graniczy ze stacją paliw, piekarnią i niedalekimi zabytkowymi wiatrakami. Dawna kaplica cmentarna została w przeszłości przekształcona w magazyn paliw, ale teraz ma odzyskać swój pierwotny wygląd.
Na terenie nekropolii zachowały się nagrobki z XIX i XX wieku, w tym grobowiec rodziny Heydebrand, dawnych właścicieli majątku w Osiecznej. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1853 roku.
Trwają starania o dotację
Władze Osiecznej chcą przywrócić temu miejscu należytą rangę i planują jego kompleksową rewitalizację. Gmina wystąpiła o dofinansowanie na ten cel, które ma wynieść około 310 tysięcy złotych.
– „Staramy się zrewitalizować to miejsce. Wystąpiliśmy już o dofinansowanie. Nasz wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną. Jest w trakcie oceny merytorycznej” – mówi burmistrz Miasta i Gminy Osieczna Sławomir Kosmalski.
Kapliczka, nagrobki i ścieżki do odnowienia
Projekt rewitalizacji zakłada wiele zmian. Dzięki temu miejsce zyska nie tylko na estetyce, ale stanie się kolejną atrakcją turystyczną Osiecznej.
– „To są już tak pokaźne środki, że jesteśmy w stanie to miejsce zrewitalizować – odnowić kapliczkę, dawny magazyn paliw, wypiaskować nagrobki i ścieżki. Czekamy na decyzję, to kwestia tygodni” – dodaje burmistrz Kosmalski.
Ślad po nieistniejącym kościele
Warto przypomnieć, że niegdyś w Osiecznej znajdował się także kościół protestancki, którego historia sięga XVII wieku. Po kilku pożarach był odbudowywany, ale w okresie międzywojennym stracił funkcję sakralną. W latach 70. został rozebrany.
Miejsce pamięci zyska nowe życie
Jeśli gminie uda się pozyskać środki, cmentarz poewangelicki stanie się nie tylko uporządkowaną przestrzenią pamięci, ale też ważnym punktem na turystycznej mapie Osiecznej.