Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lesznie im. Mieczysława Opatrnego powstało w 1902 roku. W okresie międzywojennym należało do niego wielu znanych i wpływowych leszczynian. W 1923 roku Sokoli ufundowali sztandar towarzystwa. Przez całą II wojnę światową spoczywał zakopany w ziemi, w pobliżu dawnej pływalni Akwawit. To bardzo źle na niego wpłynęło.
Przez sześć lat w okresie wojny był zakopany w ziemi. Jego stan był zły. Sztandar atakowały pleśń, drobnoustroje i rdza, bo jest haftowany metalową nicią. Konserwacja trwała prawie pół roku, więc dosyć długo. Ale warto było czekać. Został usunięty brud, kurz. Został poddany praniu wręcz, hafty i aplikacje zostały odłączone i ponownie naszyte - mówił Artur Michalak z Muzeum Okręgowego w Lesznie.
Konserwator niczym chirurg musiał go nacinać, usuwać zniszczone elementy i wypełniać nowymi.
Olbrzymie zaskoczenie. Powiem szczerze, nie spodziewałem się, że konserwacja może dokonać aż takich wielkich zmian. Sztandar po konserwacji wygląda na, może nie zupełnie na nowy, ale z całą pewnością na taki, po którym nie widać znaku czasu - mówił zachwycony renowacją obiektu Damian Małecki, prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce.
Renowacja sztandaru kosztowała 48 tys. złotych i sfinansowana została z dotacji Ministerstwa Kultury oraz samorządu województwa wielkopolskiego.
W przypadku większych prac, posiłkujemy się funduszami ministerialnymi i piszemy wnioski o dofinansowanie ze specjalnych programów. I specjalny fundusz na ratowanie rozmaitych eksponatów ma także samorząd województwa wielkopolskiego, który co roku pewną pulą dysponuje i wszystkie muzea solidarnie dzielą się tymi pieniędzmi. Jest to dla nas duży ratunek, ponieważ konserwacje wszelkich obiektów zabytkowych pochłaniają olbrzymie środki, są bardzo czasochłonne, bardzo pracochłonne - mówi Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie.
Sztandar po renowacji oglądać można na wystawie stałej o Lesznie "Na styku światów", w budynku muzeum przy ul. Narutowicza. Z uwagi na zalecenia konserwatorskie, nie może być prezentowany w pełnym oświetleniu.