Noc Muzeów 2025

Trwa Noc Muzeów w Lesznie. Od wystawy o bieliźniarce, przez komiks po żużel [ZDJĘCIA]

2025-05-17 20:36

Na Noc Muzeów swoje drzwi szeroko otworzyły dla mieszkańców Muzeum Okręgowe w Lesznie, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych, Archiwum Państwowe i wieża ciśnień Wodociągów Leszczyńskich.

Noc do północy

O tej nietypowej porze, jedynej takiej w roku otwarte są dziś (17 maja) do północy Muzeum Okręgowe przy ul. Narutowicza, galerie MBWA przy ul. Leszczyńskich 5 i w Ratuszu oraz wieża ciśnień przy ul. Poniatowskiego. 

Najwięcej do zaoferowania dla uczestników "Nocy..." ma Muzeum Okręgowe. Oglądać można tam m.in. dwie wystawy: stałą o Lesznie oraz czasową "Opowieści starej bieliźniarki". Przed budynkiem dawnej synagogi ustawiono stare balie i tary, dzięki którym można samemu sprawdzić, ile wysiłku wymagało pranie przed wynalezieniem pralki automatycznej oraz przygotować sobie woreczki zapachowe do szuflady czy szafy. Szczegółowy program w GALERII ZDJĘĆ.

- Co roku jestem na Nocy Muzeów. Uwielbiam to! Szczególnie jak pani Małgorzata Gniazdowska opowiada to uwielbiam ją słuchać. Jak na przykład jest spacer po mieście to super! Tak ciekawe rzeczy opowiada, że ja tu jestem bardzo często - powiedziała nam pani Danuta, oglądająca akurat wystawę czasową.   

Na "Noc Muzeów" do muzeum w Lesznie przyjechała rodzina z Rawicza.

- W zeszłym roku byliśmy w Rawiczu, w tym roku przyjechaliśmy tutaj do Leszna. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Wybieramy się jeszcze do wieży ciśnień i na Leszczyńską - powiedziała pani Ewa.

Od wystawy Wojciecha Zubali „Odpryski rzeczywistości” w Galerii przy ul. Leszczyńskich 5 do wystawy "Bogusław Polch. Retrospektywa" w Galerii w Ratuszu poprowadzi was zielona ścieżka z liśćmi paproci. Przed Galerią na Leszczyńskich 5 czekają farby i wielkie plansze do malowania. W Ratuszu z kolei maski superbohaterów do wykorzystania przy ściance zdjęciowej.

Do wieży ciśnień zapraszają Wodociągi Leszczyńskie i KS Unia Leszno. Oglądać można tam wystawę ""19-krotni Mistrzowie. Najbardziej utytułowany klub żużlowy w Polsce". Oglądać można tu m.in. motocykle żużlowe, kevlary leszczyńskich Byków i zdobyte przez nich trofea. Można było też spotkać żużlowców Damiana Balińskiego i Romana Jankowskiego.  

Od godz. 15:00 do 19:00 otwarte było tez Archiwum Państwowe w Lesznie, w którym można było m.in. zajrzeć do miejsc niedostępnych dla odwiedzających Archiwum, posłuchać wykładu dla poszukiwaczy przodków, zobaczyć wystawę o życiu muzycznym na Ziemi Leszczyńskiej, czy własnoręcznie wykonać pamiątkową przypinkę lub magnes.

Leszno, którego już nie ma. Rozpoznajesz te miejsca i budynki?
Pytanie 1 z 10
W 1944 roku wyburzono mury kościoła św. Szczepana. Świątynia znajdowała się przy ulicy:
Mury kościoła św. Szczepana