Nauka języka chińskiego w 2 LO w Lesznie będzie możliwa dzięki współpracy ogólniaka z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Dyrekcja 2LO, zanim zdecydowała się wprowadzić do programu naukę języka chińskiego, spytała uczniów czy są nim zainteresowani.
Na dwie klasy 32 osoby wyraziły chęć nauki. To pokazuje, że jednak jest zainteresowanie w naszej szkole nauką języka chińskiego - mówi Krystyna Łasowska, dyrektor 2LO w Lesznie.
Pilotażowy program nauki języka chińskiego ruszy już w marcu. Na razie uczyć się go będzie 30 osobowa grupa uczniów.
Natomiast od września uruchomimy dwa profile, w których będzie nauczany język chiński. Będzie to klasa lingwistyczna i w tej klasie, drugiego języka, czyli chińskiego, uczniowie będą mieć 5 godzin w tygodniu, przez 4 lata. Język chiński znajdzie się również w programie matury międzynarodowej IB - dodaje Krystyna Łasowska.

i
Nauczycielem języka chińskiego (mandaryńskiego) będzie pochodzący z Kantonu, 24-letni Changxue Du.
Mieszkam w Polsce od 2,5 roku. Języka polskiego zacząłem uczyć się już w Chinach. Język chiński nie jest trudny, ma prostą gramatykę, nie ma przypadków ani rodzajów męskiego i żeńskiego. Cieszę się, że będa mógł uczyć w Lesznie mojego języka - mówi Changxue Du.
Język chiński jest w Polsce bardzo popularny o czym świadczy zainteresowanie jego studiowaniem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Na naszej uczelni najbardziej oblegane kierunki to filologie orientalne. W tym roku mamy rekord zainteresowania filologią koreańską, na jedno miejsce przypada 27 kandydatów. Na japonistykę i sinologię chciało się dostać po 20 osób na jedno miejsce. To bardzo przyszłościowe kierunki. Studenci sinologii są już na trzecim roku rekrutowani przez korporacje - mówi profesor Rafał Dymczyk z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza liczy, że dzięki współpracy z 2LO w Lesznie część absolwentów ze znajomością języka chińskiego wybierze studia w Poznaniu.