Rywalizacja i edukacja
Na finał wojewódzki do Leszna przyjechało 59 drużyn szkolnych z 30 powiatów, w sumie ponad 200 uczniów. Turniej składa się z kilku części.
- Najpierw część teoretyczna, gdzie uczniowie piszą dwa testy: test z wiedzy ogólnej o przepisach ruchu drogowego i test z zachowania się na skrzyżowaniach. Natomiast część praktyczna są to trzy konkurencje. Pierwsza to jest miasteczko ruchu drogowego, potem rowerowy tor przeszkód i udzielanie pierwszej pomocy - mówi Przemysław Piotrowski, wiceprezes zarządu okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Poznaniu.
I to właśnie pierwszej pomocy najbardziej obawiają się uczestnicy turnieju.
- Najbardziej pierwszej pomocy. Stresujemy się, ale liczymy na sukcesy same i na pierwsze miejsce - mówił Radiu Eska Wojciech z klasy V, Szkoły Podstawowej w Liskowie w pow. kaliskim.
Turniej organizowany jest jest po raz 46. Od początku przyświeca mu jeden cel.
- Idea jest taka, że chcemy zadbać o bezpieczeństwo tak naprawdę na polskich drogach przez edukację tych przyszłych kierowców, tych przyszłych uczestników ruchu drogowego, czyli dzieci. Bo ich się najlepiej uczy - mówi P. Piotrowski.
W tym roku turniej obywa się w Lesznie. W ubiegłym roku właśnie podstawówka z Leszna - Szkoła Podstawowa nr 3 - wygrała finał wojewódzki turnieju w kategorii dzieci starszych.
Wielki finał turnieju odbędzie się w dniach 11-13 czerwca w Kędzierzynie-Koźlu.