Noc muzeów 2025

W Muzeum, Galeriach MBWA, wieży ciśnień i w Archiwum. Noc Muzeów w Lesznie [PROGRAM]

2025-05-15 13:52

W sobotę 17 maja Noc Muzeów. Jedyna w roku możliwość odwiedzenia muzeów (i nie tylko) o nietypowej porze. Na te noc także w Lesznie przygotowano wiele atrakcji. Sprawdźcie jakich.

Muzeum Okręgowe w Lesznie

Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 18:00 i potrwa do północy.

- Dla nas, dla muzealników jest to szczególny czas. Noc Muzeów jest takim momentem kulminacyjnym w roku, w środku roku. Jest to, nie ukrywamy, najważniejsza impreza dla nas i przykładamy szczególną jej uwagę. Dlatego, że pełni ona rolę od lat formy promocji nas, naszej pracy, naszych kolekcji, naszych eksponatów i pracy, jaką wykonujemy wokół nich. Otwieramy ponownie drzwi muzeum szeroko - mówi Jakub Piwoński, w Muzeum Okręgowego w Lesznie.

W sali głównej muzeum przy ul. Narutowicza (budynku dawnej synagogi), w otoczeniu wystawy stałej o Lesznie muzealnicy pokażą Skarb Leszczyńskiego Złotnictwa.

- Inauguracyjnym momentem Nocy Muzeów będzie spotkanie z panią dyrektor Kamilą Szymańską i historyk sztuki Małgorzatą Gniazdowską, które opowiedzą o nowym eksponacie, który od jakiegoś czasu jest w kolekcji muzeum. Mowa o kuflu Joachima Scholtza, który znalazł się w kolekcji muzeum. Jest to pretekst do opowiedzenia o kontekście złotniczym, w jakim Leszno funkcjonowało i też uwypuklenia tego, w jaki sposób ten kufel wpisuje się w tą tradycję, jak jest wyjątkowy. Joachim Scholtz jest wyjątkowym nazwiskiem na mapie europejskich złotników - mówi J. Piwoński.

Na tej samej sali poznać będzie można też tajemnice portretu Marii Leszczyńskiej. Na Placu Powstańców za muzeum odbędą się warsztaty „Sztuka dbania o ubrania”, nawiązujące do wystawy czasowej „Opowieści starej bieliźniarki” . Będzie można spróbować prania na tarze, zrobić woreczek zapachowy do szafy lub wyhaftować własny monogram na kanwie.

Będzie można pójść na spacer historyczny i poznać kamienice Hermanna Nergera, zobaczyć na czym polega praca "lekarzy dzieł sztuki", czyli konserwatorów zabytków, zobaczyć jak zmieniał się ubiór dawnego żołnierza i hełm, poznać życie dawnych Żydów, czy posłuchać koncertu uczniów leszczyńskiej szkoły muzycznej. Zaplanowano też pokaz pierwszych w historii kina filmów. SZCZEGÓŁY w GALERII ZDJĘĆ.

Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym i MBWA w Lesznie

MBWA w Lesznie

Tradycyjnie, na Noc Muzeów zaprasza także Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie. Przygotowało wiele atrakcji w galeriach w Ratuszu i przy ul. Leszczyńskich 5, jak również na zewnątrz przez galerią na Leszczyńskich.

- Cała uroczystość, impreza Noc Muzeów będzie podporządkowana pewnemu projektowi, który realizujemy. Nazywa się "Kwiat Paproci". Uzyskaliśmy dofinansowanie z programu "Sztuki wizualne" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którego skład wchodzi między innymi właśnie realizacja Nocy Muzeów. Stąd ten motyw przewodni właśnie związany z ekologią, z naturą. I z kolorem zielonym - mówi Sylwia Erbert-Hoja, dyrektor MBWA w Lesznie.

Dlatego w tym roku w galeriach MBWA i wokół nich będzie dużo liści paproci. Prowadzić będą m.in. do dwóch wystaw: Wojciecha Zubali „Odpryski rzeczywistości” w galerii przy ul. Leszczyńskich 5 oraz wystawy o legendarnym twórcy komiksu "Bogusław Polch. Retrospektywa" w Ratuszu (sobota to ostatni dzień tej wystawy). W programie także warsztaty edukacyjne.

- Dzieci czy dorośli będą mogli wykonać sobie własnoręcznie na papierze kompozycję roślinną, zielnik. Będziecie mieli państwo do dyspozycji pieczątki z motywami roślinnymi, więc mogą powstać fantastyczne grafiki, które możecie później oprawić i gdzieś w swoich pokojach, w domu powiesić. Natomiast przed galerią będzie warsztat plastyczny, który poprowadzi Pani Dagmara Angier-Sroka. Będzie specjalna konstrukcja z dużych podobrazi dwumetrowych i tutaj będziecie mogli państwo stworzyć tajemniczy ogród. Natomiast w ratuszu te działania edukacyjne będą podporządkowane właśnie komiksom. I tutaj będzie specjalnie stworzone takie miasteczko, zatytułowaliśmy to Leszno City, taka ścianka na tle której będziecie mogli Państwo sobie zrobić zdjęcie. Będą tam specjalne ozdoby, więc też bym wszystkiego może nie chciała zdradzić - mówi S. Erbert-Hoj

Czynny będzie również, podobnie jak w muzeum, aneks sprzedażny.

Wystawa o Lesznie "Na styku światów"

Wodociągi Leszczyńskie

Do Nocy Muzeów włączają się także Wodociągi Leszczyńskie. Zapraszają do wieży ciśnień przy ul. Poniatowskiego. Tam wszsytko kręcić się będzie wokół żużla. O godz. 18:00 otwarta zostanie wystawa pt. "19-krotni Mistrzowie. Najbardziej utytułowany klub żużlowy w Polsce". Po niej odbędą się spotkania z legendami leszczyńskiego sportu żużlowego: Damianem Balińskim i Romanem Jankowskim. Oglądać będzie można tez m.in. sprzęt żużlowy, kevlary leszczyńskich Byków i ich trofea.

Archiwum Państwowe

Archiwum Państwowe w Lesznie Noc Muzeów zacznie dość wcześnie, bo już... o godz. 15:00, ale też wcześnie zakończy – o godz. 19:00. W tym czasie zaplanowano zwiedzanie Archiwum (także miejsc na co dzień niedostępnych dla odwiedzających), krótki i praktyczny wykład dla internetowych poszukiwaczy przodków i kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Co grało, co brzmi, co w sercu się tli” o życiu muzycznym na Ziemi Leszczyńskiej. Będzie można przejść „Ścieżką Archiwalnych Wyzwań” i np. własnoręcznie wykonać pamiątkową przypinkę lub magnes w strefie kreatywnej. Dla aktywnych uczestników „Nocy…” przewidziano nagrody.