Sławomir Szczot otrzymał status działacza opozycji antykomunistycznej
Decyzje o nadaniu statusu działacza opozycji antykomunistycznej Sławomirowi Szczotowi podjął Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Poinformował o tym w czwartek (23.02) na sesji RM Leszna Adam Kośmider z Prawa i Sprawiedliwości.
Sławomir Szczot w latach 1987-1989 prowadził działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach struktur ZHP, a następnie niezależnego ruchu harcerskiego we współpracy z podziemną Solidarnością.
Polecany artykuł:
W inwigilację Sławomira Szczota zaangażowani byli oficerowie UB
Adam Kośmider dodał, że Sławomir Szczot był w czasie swojego zaangażowania w walkę z komuną inwigilowany przez system opresji.
Przez rok był poddany inwigilacji prowadzonej przez organy bezpieczeństwa państwa PRL, które podjęły wobec niego działania nielegalne, nawet w świetle ówczesnego prawa. W operację inwigilacyjną włączonych było pięciu oficerów, którzy korzystali z informacji dostarczanych przez pięciu tajnych pracowników SB.
Adam Kośmider dodał, że tajni współpracownicy SB to znane i aktywne nazwiska w życiu społecznym Leszna w latach 80-tych i 90-tych. Kośmider nazwisk jednak nie podał.
Jakie przywileje wiążą się z nadaniem statusu działacza opozycji antykomunistycznej?
Sławomir Szczot, oprócz nadania mu statusu działacza opozycji antykomunistycznej otrzymał odznakę Za Zasługi dla Niepodległości. Za wyróżnienia Szczotowi będą przysługiwać benefity, w tym zniżki na przejazdy komunikacja publiczną, korzystanie ze służby zdrowia bez kolejki czy świadczenia pieniężne.