Akcję w Parku Jonstona zorganizowało Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne „Amazonka”. Na Polu Nadziei na rogu ul. Dąbrowskiego i Al. Jana Pawła II ma swoją różową ławeczkę i coroczną akcję sadzenia cebul żonkili. Żółte kwiaty zakwitające wiosną symbolizują walkę z nowotworem, nadzieję na wyleczenie i odrodzenie. W tym roku sadzili je m.in. uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie.
- Będziemy sadzić jak długo będziemy mogły i "Amazonki" będą istnieć - mówi Mieczysława von Ossowska, prezes stowarzyszenia. - Chcemy przypominać, że profilaktyka jest podstawą. Im szybciej dziewczyny, ale nie tylko dziewczyny, bo również mężczyźni zrobicie te badania, im rak będzie mniej zaawansowany tym szansa na wyleczenie 100-procentowe jest duża. Czterdzieści parę procent kobiet zgłasza się na badania mammograficzne - to o czym my mówimy?! Kobiety młode od 30. roku życia, gdzie powinny rok w rok chodzić na USG - nie chodzą. Budzą się, gdy stan jest poważny, ale to już jest czasami rozsiany i jest "pozamiatane". I jedna trzecia kobiet, które zachorują niestety umiera.
Jak wynika z danych stowarzyszenia, na raka piersi zachorowują rocznie 22-24 tys. kobiet i ok. 1 proc. mężczyzn. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet.