Józef Górecki znów w octowni. Ożywa przyszła siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie

i

Autor: hak

Muzeum

Józef Górecki znów w octowni. Ożywa przyszła siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie [ZDJĘCIA]

2024-10-14 12:49

Na budynku byłej fabryki octu w Lesznie oglądać można zdjęcia jej dawnego właściciela. To element projektu muzeum, które właśnie tam będzie miało swoją nową siedzibę. "Chcemy zaznaczać swoją obecność już teraz, a nie dopiero w momencie, gdy pojawi się tam sprzęt budowlany" – mówi Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Pierwsza wystawa

W miejscu okien na parterze octowni zamontowano w sumie kilkanaście kolorowych plansz. To element projektu pt. "Miasto-Warszawa w Lesznie? Słodko-kwaśna historia braci Góreckich". Jego celem jest przybliżenie dziejów braci Jana i Józefa Góreckich, leszczyńskich przedsiębiorców i działaczy społecznych I połowy XX wieku. Jan nazywany był „Słodkim”, bo specjalizował się w słodkich wódkach, likierach i sokach, a Józef „Kwaśnym”, bo znany był głównie jak wytwórca octu. To właśnie w dawnej fabryce octu na rogu ul. Chrobrego i Al. Jana Pawła II za kilka lat będzie miało swoją nową siedzibę Muzeum Okręgowe w Lesznie.

- Są to artystycznie przetworzone zdjęcia Józefa Góreckiego, które pokazują go jako człowieka, jako społecznika. Myślę, że sam budynek w tej chwili jest budynkiem może niespecjalnie atrakcyjnym. Jest pusty, nie ma okien; to wszystko czeka na zmianę. Myślę, że jest to zmiana i merytoryczna, ale także estetyczna, która poprawia jakość tego budynku, który czeka na swój moment. Uważamy, że w tym budynku - na tyle, na ile to jest to możliwe - takie miękkie działania nie tylko można, ale trzeba już prowadzić. Chcemy zaznaczać swoją obecność już teraz, a nie dopiero w momencie, kiedy pojawi się tam sprzęt budowlany. Staramy się, żeby było to już w tej chwili przyjazne miejsce - mówi Kamila Szymańska, dyrektor leszczyńskiego muzeum.

Muzeum czeka na pozwolenie na budowę nowej siedziby. Koncepcja adaptacji i rozbudowy dawnej octowni na muzeum wybrana została w marcu ubiegłego roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

- Czekamy w tej chwili na pozwolenie na budowę, myślę że wydarzy się to lada chwila i postępowania przetargowe w przyszłym roku - mówi K. Szymańska.

Szerzej o dawnym właścicielu octowni i jego bracie opowiada wystawa planszowa, prezentowana aktualnie przed obecną siedzibą muzeum przed budynkiem dawnej synagogi przy ul. Narutowicza. W ramach projektu "Miasto-Warszawa..." organizowane są też spacery historyczne o Góreckich. Najbliższe odbędą się w piątek, 18 października o godz. 16:00 i w niedzielę 20 października o godz. 15:00. Powstanie także kolejna książeczka z cyklu "Bystre oczko", lubiana nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych.

Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym i MBWA w Lesznie

QUIZ Gwara nasza wielkopolska

Pytanie 1 z 10
Blubrać w gwarze znaczy:
blubrać