Jak piją i co zażywają uczniowie leszczyńskich szkół ponadpodstawowych? Znamy wyniki badań.
W czwartek (07.03) w ratuszu przedstawiono wyniki badań ankietowych uczniów szkół ponadpodstawowych w Lesznie, które przeprowadzono w zeszłym roku. Dane napawają lekkim optymizmem.
Jest lepiej jeśli chodzi o alkohol, jest lepiej jeśli chodzi o marihuanę i papierosy. Dużo gorzej w porównaniu do poprzednich badań, jest z e-papierosami i piciem napojów energetycznych. Tych ostatnich młodzież spożywa ogromne ilości - mówił Bogusław Prajsner, Przewodniczący Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „RoPSAN” - Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim.
W Lesznie jest ogromny problem z dostępnością alkoholu
Z badań wynika, że spadło zainteresowanie marihuaną. Młodzież jednak ma dostęp do amfetaminy, metamfetaminy, mefedronu czy grzybów halucynogennych. Duży problem wciąż stanowi alkohol.
To, co warto podkreślić, z takich negatywnych rzeczy w Lesznie, to ogromna dostępność alkoholu. To jest jedno z największych wyzwań dla Leszna. Prawie 70 procent młodych ludzi w wieku 15-16 lat przyznaje, że alkohol jest dla nich bardzo łatwo dostępny. Co czwarty z nich kupił alkohol w ciągu ostatniego miesiąca w sklepie. Połowa z nich, czyli 12 procent zrobiła to co najmniej dziesięć razy - dodaje Bogusław Prajsner.
Według eksperta, oprócz profilaktyki ważne jest właśnie ograniczenie dostępności alkoholu, czyli wprowadzenie w godzinach wieczornych i nocnych prohibicji. Podobnego zdania jest Izabela Adamczak, kierownik Biura Do Spraw Uzależnień w Lesznie.
Będziemy zastanawiać się jak ograniczyć liczbę punktów i godziny sprzedaży alkoholu. Rekomendowałabym samorządowi Leszna wprowadzenie prohibicji na sprzedaż alkoholu w centrum Leszna w godzinach wieczornych i nocnych - dodaje Izabela Adamczak.
Pomysł prohibicji w Lesznie nie jest nowy. Już w 2018 roku dyskutowali o nim leszczyńscy radni. Wtedy pomysł upadł, być może po wyborach samorządowych znów ten temat wróci.