Żyć dłużej
KOS-zawał to program kompleksowej opieki po ataku serca. Obejmuje nie tylko leczenie ostrej fazy zawału, ale także rehabilitację i opiekę w poradniach kardiologicznych przez rok po zawale. Celem programu jest zwiększenie szans na dłuższe życie pacjenta po ataku serca.
Najwięcej pacjentów w Wielkopolsce zakwalifikował do KOS-zawał Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny w Lesznie – 359. Na drugim miejscu uczestnictwa w programie znalazł się Szpital w Puszczykowie (339), a na trzecim ex aequo – Centrum Medyczne HCP w Poznaniu oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu (po 297 osób).
Jak wynika z danych opublikowanych przez wielkopolski oddział NFZ, w 2023 roku zawał serca zdiagnozowano u 5674 osób, z czego 2893 osoby objęte zostały programem KOS-zawał. To przełomowy rok, bo opieką programu objęto ponad połowę pacjentów po zawale.
Program KOS-zawał uruchomiony został w 2017 roku i finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Liczę, że w 2024 r. zbliżymy się do poziomu 70 proc. – dlatego niezmiennie apelujemy do pacjentów, jak również do ich rodzin, aby domagali się od szpitali objęcia programem. Według ostatnich analiz chorzy, którzy przeszli leczenie w ramach KOS-zawał, żyją dłużej niż ci, którzy nie zostali do niego zakwalifikowani – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Szpital w Lesznie dołączył do programu w 2019 roku. Do końca ubiegłego roku zakwalifikował do niego w sumie 750 osób.