Ogromne zainteresowanie konkursem
Zainteresowanie konkursem Stowarzyszenia Architektów Polskich było bardzo duże. Chęć udziału zgłosiły 202 biura, zakwalifikowano 79 ze 192 nadesłanych prac. Sądowi konkursowemu najbardziej spodobała się koncepcja przygotowana przez poznańskie Studio Lisak. W nagrodę otrzymało 50 tys. złotych i zaproszenie do negocjacji na wykonanie właściwego projektu budowlanego.
Zwycięski pomysł to duży ukłon w stronę trudnych ekonomicznie czasów, bo nie brakowało wizji z dużą fantazją, które mogłyby okazać się kosztowne w realizacji lub późniejszym utrzymaniu gotowego obiektu.
Projekt w wyważony sposób zabezpiecza oraz eksponuje najważniejsze wartości zabytkowe budynku starej octowni. Zadaszony dziedziniec prawidłowo łączy funkcje edukacji, gastronomii, konferencji oraz reprezentacyjnego wejścia na wystawy tworząc nowe miejscu publiczne w Lesznie. (...) Układ zaprojektowanych sal ekspozycyjnych oparty na centralnych schodach pozwala rozwijać różne ścieżki zwiedzania, zapewniając jednocześnie odpowiednią kontrolę dostępu i bezpieczeństwa zbiorów. (...) Sąd konkursowy zgodnie docenił powściągliwość oraz racjonalność rozwiązań, które we właściwy sposób odpowiadają na potrzeby niespokojnych, współczesnych czasów - napisano w uzasadnieniu wyboru zwycięzcy.
Zwycięską koncepcję i pozostałe pomysły będzie można oglądać w Galerii w Ratuszu od poniedziałku 13. marca do końca tego miesiąca.
Przeprowadzka za 3 lata?
W tym roku przygotowany ma być projekt budowlany, a w przyszłym ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji. Nowa siedziba ma być gotowa w ciągu kilku lat.
To święto wszystkich muzealników leszczyńskich, bo czekaliśmy na ten moment nie tylko my, ale pokolenia pracowników muzeum. Ja jestem zadowolona, jest to wybór, który wypełnia wszystkie nasze największe bolączki, największe potrzeby - mówiła Radiu Eska Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie.
Co z dawną synagogą?
Po przeprowadzce do nowej octowni obecna siedziba muzeum, czyli dawna synagoga przy ul. Narutowicza, będzie miejscem prezentowania wielu kultur. "Z nastawieniem przede wszystkim na odtworzenie i prezentowanie tego, czym ten budynek był i jaką niesie historię, a więc historię społeczności żydowskiej i kultury żydowskiej" - mówiła dyrektor muzeum. Mieścić się tam też będzie magazyn zbiorów muzeum.
Polecany artykuł: