Już prawie 27 proc. mieszkań w Lesznie spisało się w spisie powszechnym

i

Autor: hak, Radio Eska

Już prawie 27 proc. mieszkań w Lesznie spisało się w spisie powszechnym

2021-06-09 6:10

To nasz obowiązek. Na jego spełnienie mamy czas do końca września.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia. Na dzień 6 czerwca, w 67 dniu trwania spisu, w woj. wielkopolskim spisało się ponad 25 proc. mieszkań i tyle samo osób. W Lesznie spisało się już 6 797 mieszkań (26,85 proc.) i 17 094 osoby (27,2 proc.). W pow. leszczyńskim obowiązek spisowy wypełniło 3 795 mieszkań (21,96 proc.) i 13 037 osób (22,51 proc.).

Na dzień dzisiejszy mamy dwa punkty, gdzie można przyjść (od red. - dokonać spisu) do urzędu przy ul. Wałowej, a także do Informacji Turystycznej. Staramy się zachęcać poprzez informacje na naszych stronach internetowych, poprzez rozmowy z mieszkańcami, żeby przyjść, nie czytać teorii spiskowych i wypełnić swój obowiązek - mówi Łukasz Borowiak, prezydent Leszna.

Wkrótce w spisie powszechnym pomogą też rachmistrzowie. Będzie ich w Lesznie 26. I choć wieloma danymi o nas i tak państwo już dysponuje, spis nadal jest potrzebny.

Wszyscy wiemy, że w oceanie jest olbrzymia energia. Ale konia z rzędem temu, kto potrafi tę energię skutecznie wyciągnąć. Spisy powszechne to jest element pewnej umowy międzynarodowej, gdy wszystkie państwa na poziomie ONZ dogadały się, że raz na 10 lat przeprowadzane są spisy we wszystkich krajach na świecie, żeby uzyskać w pełni porównywalne informacje - mówi Jacek Kowalewski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

Dane ze spisu powszechnego to podstawa wielu badań.

Za niedopełnienie obowiązku spisu grozi 5 tys. złotych kary.

MBWA w Lesznie szykuje wystawę Zofii Rydet

To, co uzyskujemy ze spisu powszechnego, możemy porównać do budowy fundamentu. Na podstawie tego fundamentu wszelkie pozostałe badania w gruncie rzeczy się odnoszą i na podstawie tego wszystkie wskaźniki są wyliczane - dodaje J. Kowalewski.