Kość udowa

i

Autor: SI/zdjęcie poglądowe Kość udowa - zdjęcie poglądowe

Sport

Paskudna kontuzja Damiana Ratajczak. Jak długo trwa rehabilitacja po złamaniu kości udowej?

2024-05-16 10:19

Wszystko zależy od rodzaju złamania, a o tym klub nie poinformował. Tak czy siak, rehabilitacja będzie długa. Możliwe, że w tym sezonie Damian Ratajczak na tor już nie wyjedzie.

Fatalna kontuzja Damiana Ratajczaka

W środę (15.05) w lidze duńskiej swój debiut miał Damian Ratajczak, czyli podstawowy junior zespołu Byków. W dwóch pierwszych swoich startach młody zawodnik Unii zgromadził 3 punkty. W trzecim wyjeździe niestety żużlowca mocno pociągnęło na wyjściu z łuku, a to spowodowało utratę kontroli i zderzenie z bandą. Żużlowca przewieziono do szpitala, z którego późnym wieczorem napłynęły fatalne informacje. Okazuje się, że wychowanek Unii Leszno doznał złamania kości udowej i jeszcze dzisiaj przejdzie operację w Esbjergu.

Złamanie kości udowej. Jak wygląda leczenie?

Czas rehabilitacji po złamaniu kości udowej może znacznie się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak:

  • Rodzaj złamania: Proste złamania mogą wymagać krótszego czasu na leczenie w porównaniu do złamań wieloodłamowych czy z przemieszczeniem.
  • Metoda leczenia: Leczenie operacyjne (z użyciem płyt, śrub, prętów) często skraca czas rehabilitacji w porównaniu do leczenia zachowawczego (gips, ortezy).
  • Stan zdrowia pacjenta: Ogólny stan zdrowia, wiek, kondycja fizyczna i obecność innych schorzeń wpływają na tempo powrotu do zdrowia.
  • Zaangażowanie w rehabilitację: Regularność i intensywność ćwiczeń rehabilitacyjnych odgrywają kluczową rolę.

Ogólnie rzecz biorąc, proces rehabilitacji można podzielić na kilka etapów:

  • Unieruchomienie i wczesne leczenie: Trwa zazwyczaj od 6 do 12 tygodni. W tym czasie kość się zrasta, a pacjent jest często unieruchomiony.
  • Rehabilitacja wstępna: Po około 6-12 tygodniach rozpoczyna się rehabilitacja, której celem jest przywrócenie zakresu ruchu i siły mięśniowej. Może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
  • Zaawansowana rehabilitacja: Może trwać od 3 do 6 miesięcy, a czasami dłużej. Obejmuje intensywniejsze ćwiczenia mające na celu pełne przywrócenie funkcji kończyny.
  • Powrót do pełnej sprawności: Całkowity powrót do normalnych aktywności, w tym sportu, może zająć od 6 do 12 miesięcy, w zależności od ciężkości urazu i postępów w rehabilitacji.

Pamiętajmy, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i fizjoterapeuty. Na razie nie znamy szczegółów dotyczących urazu Damiana Ratajczak. Trzymamy kciuki by uraz był lekki a czas rehabilitacji jak najkrótszy.  

Znasz historię leszczyńskiego żużla? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 10
W którym roku powstał Leszczyński Klub Motocyklowy?
Leszczyński Klub Motorowy
Ogólnopolski Rajd Pojazdów Zabytkowych w Zamku w Rydzynie z wizytą w Lesznie