Ruszyło Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych w Lesznie

i

Autor: hak/UM Leszno

Ruszyło Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych w Lesznie

2020-07-02 10:20

Tak nazywa się nowy miejski program usług dla seniorów i chorych, uruchomiony formalnie 1 lipca. Od nowego roku powiększony zostanie o Leszczyńskie Centrum Usług Senioralnych na Grzybowie, którego budowa właśnie dobiega końca.

Program powstawał przez 3 lata. Realizowany będzie z dwoma partnerami: Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Lesznie oraz stowarzyszeniem Kolory - hospicjum domowe. Pierwszy element programu - Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych - właśnie ruszył. To opieka pielęgniarska i usługi opiekuńcze, realizowane przez leszczyński MOPR oraz opieka hospicyjna, którą zajmie się stowarzyszenie Kolory. Hospicjum działa od 4 lat z darowizn, bo nie ma kontraktu z NFZ.

Na terenie powiatu ta opieka hospicyjna ma niestety duże braki - mówi Sebastian Werner, prezes hospicjum Kolory. - Obecnie szacuję, że około stu pacjentów powinno być pod taką opieką. Natomiast na terenie powiatu działają dwa hospicja: nasze i drugie działające w oparciu o fundusz.

Realizacja Środowiskowego Centrum szacowana jest na ok. 4 mln złotych, z czego 3,6 mln złotych to dofinansowanie unijne. Pieniądze pozwolą na świadczenie usług do września 2023 roku. Na początku przyszłego roku uruchomione ma być drugi element programu - Leszczyńskie Centrum Usług Senioralnych przy ul. Osieckiej.

Miasto Leszno jest na etapie wyposażania budynku - mówi Donata Majchrzak-Popławska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lesznie. - Tam będą realizowane dwa rodzaje działań: dzienny dom opieki medycznej i mieszkanie "wytchnieniowe" dla trzech osób. W dziennym domu opieki medycznej będzie opieka medyczna, pielęgniarska, terapeutyczna i rehabilitacyjna przez okres dnia.  

Dom będzie czynny od rana do wieczora, na noc podopieczni będą wracać do swojego miejsca zamieszkania. Także na zasadzie pobytu czasowego działać będzie mieszkanie "wytchnieniowe".

Potrzeby tu też są duże i znowu zaznaczę, że to jest mieszkanie czasowego pobytu. I w sytuacjach interwencyjnych i takich, jak na przykład rodzina chce wyjechać gdzieś na urlop, a nie może z tą osobą, którą się opiekuje. Wtedy na jakiś czas może nam powierzyć te opiekę - dodaje dyrektor MOPR-u.

Jak daleko jest z Gdyni do Zakopanego? Prawdziwy test na odległości [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Dalej jest z Warszawy do:

O przyjęciu na pobyt dzienny decydować będzie lekarz pracujący w leszczyńskim centrum, na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub ze szpitala. O pobycie w mieszkaniu decydować będzie MOPR.

Budowa centrum na Grzybowie kosztować będzie ok. 5 mln złotych. Dwa miliony to dofinansowanie zewnętrzne, reszta wkład miasta.

Przez 3 lata finansowania unijnego, nie będą mogły być pobierane opłaty za świadczone usługi.

Postęp prac przy budowie portu lotniczego w Radomiu