W Kościanie i Czempiniu stana olejomaty. Na olej po frytkach i nie tylko

i

Autor: pxhere

segregacja

W Kościanie i Czempiniu staną olejomaty. Na olej po frytkach i nie tylko

2025-02-11 13:23

To nowy w naszym regionie rodzaj pojemników do segregacji odpadów. Kościan i Czempiń to dwie z dziesięciu miejscowości na terenie Wielkopolski, w których staną olejomaty. W kolorze żółtym, jak kolor oleju.

Nie tylko bioodpady z kuchni

Olejomaty to urządzenie, które pomoże segregować zużyty olej spożywczy. Zamiast wylewać go do zlewu, wystarczy pobrać aplikację, odebrać z olejomatu specjalną butelkę i zlewać do niej niepotrzebny tłuszcz. I to nie tylko olej, ale także: masło, margarynę, czy smalec. Pełną butelkę wystarczy dobrze zakręcić i oddać w olejomacie.

Związek Międzygminny „Centrum Zagospodarowania Odpadów-SELEKT’’ w Czempiniu podpisał umowę z firmą zajmująca się recyklingiem oleju spożywczego i pomysłodawcą olejomatów EMKA Oil na montaż olejomatów.

- Użytkownik w zamian za oddanie tej butelki otrzymuje od nas punkty, które następnie może wymieniać na nagrody, drzewka, sadzonki. Punkty może przekazać wybranej palcówce edukacyjnej, która z kolei walczy w ogólnopolskim konkursie, gdzie do wygrania są m.in. interaktywne tablice - mówiła Radiu Eska Małgorzata Rdest, wiceprezes EMKA Oil. 

Zużyty olej to cenny surowiec.

- To jest zdecydowanie potężny krok milowy. W wyniku procesu recyklingu możemy wykorzystać to co nam zostanie do produkcji świec, farb, biopasz albo też jako biokomponent do biopaliw - mówi M. Rdest. 

Olejomaty pojawią się w 10 gminach w Wielkopolsce, które wchodzą w skład związku. Oprócz Kościana i Czempinia będą mieć je także: Buk, Opalenica, Stęszew, Zbąszyń, Dopiewo, Komorniki, Grodzisk Wielkopolski i Puszczykowo.

W całej Polsce takich urządzeń jest na razie około pięćdziesięciu.

"Jak Polacy dbają o skórę zimą?"- Zdrowo odpytani