The Tall Ships' Races

i

Autor: Wiesław Seidler The Tall Ships' Races

ttsr

Wielkie odliczanie do finału regat The Tall Ships Races trwa!

2024-07-03 11:27

Ten odbędzie się w Szczecinie już za niespełna miesiąc w dniach od 2 do 5 sierpnia. Przygotowania trwają. Dodatkowo, nasze jednostki walczą o zwycięstwo w regatach. Na co muszą przygotować się odwiedzający? Zapraszamy do lektury.

Wielkie regaty trwają!

30 czerwca żaglowce opuściły litewską Kłajpedę i rozpoczęły wielki wyścig. Gdy dotrą do Helsinek będą mieć za sobą pierwszy etap wyścigu.Kolejny rozpocznie się w Tallinnie, do którego załogi przepłyną w tzw. rejsie przyjaźni. Zanim trafią do Szczecina zatrzymają się jeszcze w Turkuoraz Mariehamn.

KOGO ZOBACZYMY W SZCZECINIE?

W regatach weźmie udział blisko 70 jednostek. Największe wrażenie robią największe żaglowce, ale tych mniejszych nie można bagatelizować. Jachty, które na swoich pokładach z reguły mają około 10-osobowe załogi wykazują się hartem ducha i wolą walki, to między nimi toczy się zacięta rywalizacja na morzu. Regaty w Szczecinie zakończy 43 uczestników. Ponadto do naszego miasta zawiną również jachty i żaglówki, okręty Marynarki Wojskowej, które w samym wyścigu udziału nie biorą, ale chcą być z nami podczas zlotu! Łącznie przy nabrzeżach zacumuje około 65 jednostek.Za każdym z gości kryją się wyjątkowe historie. Do takich bez wątpienia należy Kapitan Głowacki, który po trwającej 3,5 roku odbudowie w maju tego roku został ponownie ochrzczony i powrócił na morza, a udział w The Tall Ships Races jest jego pierwszym rejsem od lat. Jednostką, obok której nie można będzie przejść obojętnie będzie żaglowiec Guayas, który przypłynie do Szczecina po raz pierwszy.

Szczecin reprezentują dwie jednostki Dar Szczecina oraz Zryw. Łącznie to 30 młodych, rządnych przygód i odważnych śmiałków, którzy w większości po raz pierwszy biorą udział w regatach wielkich żaglowców. Szczecińskim jachtom przewodniczą kapitanowie Wojciech Maleika i Jędrzej Owczarski, którym jeszcze się nie zdarzyło, aby wrócić do portu macierzystego bez trofeum. Liczymy, że w tym roku będzie tak samo. Gdy 22 czerwca wypływali ze Szczecina, to nie mieli najlepszej pogody, ale jesteśmy przekonani, że słońce będzie wyglądało im zza chmur,a wiatr zawsze wiał w żagle.

BARWNY KOROWÓD NA ZAKOŃCZENIE REGAT

Parada załóg to międzynarodowy, barwny, radosny korowód, który przejdzie ulicami miasta w sobotę, 3 sierpnia o godz. 15.00. W pochodzieudział wezmą orkiestry i załoganci z żaglowców i jachtów ścigających się w regatach The Tall Ships Races 2024. Rozpoznać będziemy ich moglipo charakterystycznych tabliczkach z nazwami jednostek i flagami krajów, z których pochodzą. W trakcie parady prowadzącej z Wałów Chrobrego do Teatru Letniego w Parku Kasprowicza nie zabraknie muzyki, tańców i występów artystycznych. W ten sposób załogi zaprezentują się przed mieszkańcami i turystami, tworząc tym samym niezwykłą, radosną, żeglarską atmosferę rozlewającą się na całe miasto!

UWAGA NA ZMIANY!

Każda impreza plenerowa wiąże się ze zmianami w organizacji ruchu. W związku ze finałem regat The Tall Ships Races wprowadzonazostanie czasowa organizacja ruchu w obrębie Wałów Chrobrego i Łasztowni. Zmiany będą wprowadzane etapami w terminie 27.07-6.08 Mieszkańcy ulic, na których zostanie wprowadzona czasowa organizacja, otrzymają przepustki, które umożliwią im dojazd do miejsc zamieszkania. Podobnie firmy, które funkcjonują na terenach objętych zmianami w organizacji ruchu. Przepustki będzie można odebrać w Biurze Wydawania Przepustek przy ul. Jana z Kolna w dawnej siedzibie Żeglugi Szczecińskiej od 19 lipca od godz. 10.00.

Źródło: Wielkie odliczanie do finału regat The Tall Ships Races trwa!