Hala Trapez w Lesznie

i

Autor: TS Leszczyński radny uważa, że przy remoncie Trapezu popełniane są błędy budowlane.

Co się dzieje na placu budowy hali Trapez? Według radnego Przemysława Górznego nic dobrego. Robotnicy pracują bez zabezpieczeń i ocieplają halę nie tak jak powinni

2023-02-03 11:59

Koszt modernizacji hali Sportowej Trapez to obecnie 10 milionów złotych, czyli dwa razy tyle ile wcześniej magistrat planował na ten cel wydać. Całość miała pokryć dotacja z rządowego programu "Polski Ład".

Remont hali Trapez w Lesznie się wydłuża i kosztuje dwa razy więcej niż planowano

Termomodernizacja hali trapez trwa od lata zeszłego roku. Miała się skończyć w listopadzie i miała kosztować 5 milionów złotych, które miasto dostało z "Polskiego Ładu". Niestety koszty wzrosły dwukrotnie a termin skończenia inwestycji wciąż się oddala. Na domiar złego uchybień w pracach budowlanych dopatrzył się radny Przemysław Górzny. Wyliczył je na czwartkowej Sesji RM Leszna. Chodzi między innymi o rodzaj i sposób montażu styropianu do ociepleń. Według Górznego prace wykonywane są źle i przy pomocy innego materiału niż wskazuje dokumentacja. Dlatego radny KO wystąpił z interpelacją, w której zadaje szereg pytań:

Radny Koalicji Obywatelskiej z Leszna pyta o fuszerkę na budowie hali Trapez

  • czy do docieplenia ścian hali Trapez wykorzystano styropian bez fazowania, tzw. krawędzie gładkie, co jest niezgodne z projektem budowlanym?
  • czy styropian wykorzystywany do docieplenia hali Trapez klejono metodą punktową, na tzw. placki, bez wykonania pasa po obwodzie o szerokości 3 lub 4 cm, co jest niezgodne z opracowanym projektem budowlanym, oraz niezgodne ze sztuką budowlaną?
  • czy docieplenie ścian Hali Trapez może być wykonane za pomocą styropianu i wełny, co jest niezgodne z projektem budowlanym, który mówi, że docieplenie powinno mieć wspólny system?
  • czy pracownik wykonujący docieplenie ścian na rusztowaniu, może przebywać na nim bez zabezpieczenia balustradami?
  • czy inspektor nadzoru budowlanego lub kierownik budowy odbiera postawione bez zabezpieczeń rusztowanie, na którym przebywają pracownicy?
  • czy do wykonania podmurówki ogniowej nad częścią socjalną budynku użyto betonu komórkowego zamiast cegły pełnej co jest niezgodne z projektem budowlanym?

Pojawiające się wątpliwości budzą pytanie, czy projekt faktycznie nadal jest termomodernizacją i czy zasadnym jest wydatkowanie tak dużej kwoty pieniędzy, w świetle zauważalnych wręcz gołym okiem błędów co do sposobu wykonywanych prac i użytych materiałów - mówił Przemysław Górzny. Interpelacja radnego musi zostać rozpatrzona w ciągu 14 dni. W tym czasie otrzymamy odpowiedzi na zadane przez Górznego pytania.

Piraci na drogach. To oni stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo

Kiedy prawo wymaga zatrudnienia kierownika, a kiedy jest to nasz wybór? Posłuchaj podcastu Pogad@ne.Zbudowane.

Listen to "Kierownik budowy - czy jest potrzebny? POGADANE ZBUDOWANE" on Spreaker.