Jechał autem bez blokady alkoholowej. Co to takiego i kogo dotyczy?

i

Autor: hak, Radio Eska

Na sygnale

Jechał autem bez blokady alkoholowej. Co to takiego i kogo dotyczy?

2023-05-31 11:43

Surowa kara grozi kierowcy osobowego citroena, który złamał sądowy zakaz. Mieszkaniec pow. gostyńskiego jechał samochodem, który nie miał blokady alkoholowej. To forma złagodzenia wyroku dla osób, które odbyły część kary za jazdę na podwójnym gazie. Na kogo i na jakich warunkach nakładana jest blokada alkoholowa przeczytacie niżej.

Mężczyzna wpadł wczoraj (30.05.) na ul. Polnej w Gostyniu, gdy policjanci postanowili zatrzymać do kontroli drogowej osobowego citroena.

- Podczas wykonywanych czynności okazało się, że 51-letni kierujący pojazdem ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Prowadzony przez niego samochód nie posiadał takiego urządzenia - mówi Monika Curyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Blokada alkoholowa- dla kogo i za co?

Blokadę alkoholową wprowadzono w 2015 roku jako formę złagodzenia wyroku dla osób, dla których sądowy zakaz prowadzenia pojazdów może wiązać się z utratą pracy, w której wymagane są uprawienia kierowcy.

- W związku z tym wprowadzono przepisy umożliwiające takim osobom szybszy powrót do zawodu. Kierowca, który utracił uprawnienia za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, może się ubiegać, po odbyciu połowy orzeczonego zakazu, o możliwość prowadzenia pojazdów. Pojazd ten musi być wyposażony w blokadę alkoholową. Jest to urządzenie techniczne, które umożliwia uruchomienie pojazdu po sprawdzeniu stanu trzeźwości - przypomina Monika Curyk.

Konsekwencją złamania zakazu przez 51-latka może być m.in. kara 5 lat pozbawienia wolności.

Wracali z wesela. Zginęli przez Piotra M. , który prowadził auto po alkoholu i narkotykach