Jest prawomocna decyzja w sprawie składowiska odpadów w Rawiczu

i

Autor: KP PSP Rawicz

Rawicz

Jest prawomocna decyzja w sprawie składowiska odpadów w Rawiczu

2024-05-17 13:31

Składowane tam odpady mają zostać usunięte, i to jeszcze w tym roku. W ubiegłym tygodniu wybuchł tam wielki pożar.

Decyzja - usunąć

Do pożaru na terenie firmy zajmującej się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów przy ul. Armii Krajowej w Rawiczu doszło w nocy ze środy na czwartek, 8/9 maja. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ. W kulminacyjnym momencie na miejscu było 48 wozów strażackich i blisko 150 strażaków. Akcja gaśnicza trwała ponad 30 godzin. Dwa lata temu z pożarem na terenie tego samego składowiska strażacy walczyli przez... tydzień

Jak się okazuje, firma na terenie której wybuchł pożar, pod koniec ubiegłego roku straciła uprawnienia do prowadzenia takiej działalności.

"Spółka Metalika Recycling w Rawiczu posiada decyzję Starosty Rawickiego udzielającą pozwolenia na wytwarzanie odpadów, uwzględniającego wymagania przewidziane dla zezwolenia na przetwarzanie i zbieranie odpadów wraz z późniejszymi zmianami. Decyzja ta uprawniała Spółkę do przetwarzania i zbierania szerokiego wachlarza odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. 

Wskutek zmiany stanu prawnego wprowadzonego ustawą o zmianie ustawy o odpadach, organem ochrony środowiska dla ww. instalacji stał się marszałek województwa.

Z uwagi na naruszenia warunków posiadanej decyzji, które zostały stwierdzone po kontroli Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Marszałek Województwa Wielkopolskiego cofnął z urzędu bez odszkodowania ww. pozwolenie, z obowiązkiem usunięcia zmagazynowanych odpadów w terminie 6 miesięcy" - taką informację przekazał Radiu Eska Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Spółka odwołała się od tej decyzji, ale Minister Klimatu i Środowiska utrzymał ją w mocy. A to oznacza, że firma ma obowiązek usunięcia odpadów. Ma na to czas do 21 września br.

Ponadto, zawiadomiono Prokuraturę Rejonową w Rawiczu o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku.

Zabójstwo 19-letniej Karoliny. Domniemany sprawca ujawniony po 20 latach