Atelier fotograficzne w muzeum
Wystawa nosi tytuł: "Migawki ze świata minionego. Leszczyńskie atelier fotograficzne w latach: 1861 – 1939”. Prezentowana jest w budynku dawnej synagogi przy ul. Narutowicza. To przegląd (w dużym skrócie) twórczości fotografów działających w Lesznie na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
- Są to obiekty z naszych zbiorów, ale także ze zbiorów prywatnych mieszkańców Leszna. Są tu zdjęcia osób z Leszna, m.in. Stanisława Karwowskiego, ale również z uroczystości - z balów z okresu międzywojennego, czy uroczystości wojskowych - mówi Artur Michalak, kurator wystawy.
Wśród nich prace niesygnowane i pochodzące z atelier m.in. Tadeusza Semrau i Małgorzaty Kochowicz. Znalazło się na niej wiele starych fotografii z życia miasta i ważnych leszczynian. Zobaczyć można też podświetlane negatywy szklane, a także stare aparaty fotograficzne.
- Aparaty fotograficzne z przełomu XIX i XX wieku, m.in. te konstrukcji Ottomara Anschütza z Leszna - mówi kurator wystawy.
Ottomar Anschütz uznawany jest za wynalazcę migawki szczelinowej, która pozwalała wykonywać zdjęcia obiektów w ruchu.
- Wcześniej były to zdjęcia pozowane, także to był naprawdę przełom w tej dziedzinie - dodaje A. Michalak.
Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Okręgowym w Lesznie do 28 stycznia przyszłego roku. W najbliższą niedziele 22 października o godz. 16:00 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie.