Podczas dwóch dni festiwalu (sobota i niedziela) uczestnicy festiwalu mogą za darmo pograć w przeróżne gry: planszowe, karciane, bitewne, czy fabularne albo budować z plastikowych klocków w strefie Lego.
- Najbliższe festiwale i imprezy planszówkowe odbywają w Poznaniu i Wrocławiu. Tu w naszej okolicy nie było takiego większego wydarzenia, ściśle nakierowanego na gry planszowe. Mamy w Lesznie działający cotygodniowo, co dwa tygodnie klub gier planszowych, ale nie było tak dużej imprezy - mówi Agnieszka Ptaszyńska, współorganizatorka festiwalu „Twoja Tura”. - Rozmawiałam z przed chwilą z baristą, który stwierdził, że gry planszowe powinny być wykładane w szkole. Gry planszowe uczą kooperacji, strategii, logicznego myślenia, kreatywności. Praktycznie każda dziedzina rozwoju jest w tym zawarta, a oprócz tego są znakomitym rozwiązaniem na samotność i lekarstwem na uzależnienia.
W organizację festiwalu zaangażowało się 6 klubów gier planszowych z : Rawicza (główny organizator), Kościana, Gostynia, Głogowa, Lubina i Leszna. Do dyspozycji graczy dostępnych jest ponad 800 gier! Takich, którę są już dostępne na rynku i biją rekordy popularności, ale i prototypów. Są warsztaty, prelekcje, turnieje, sklepik i aukcje gier planszowych.
- Przyjechaliśmy ze Świdnicy, rozerwać się. Jeździmy po całej Polsce i gramy. Czasami jeździmy w większej grupie, bo zabieramy ze sobą seniora, czyli dziadka – mówi Grzegorz, który do Leszna przyjechał z dorosłym synem.
- Przyszliśmy popatrzeć, zagrać w jakieś gry. Wiadomo, w domu nie kupimy wszystkich gier, jakie tylko istnieją na rynku, wiec fajnie przyjść, wypróbować te gry - mówi Krzysztof, który na festiwal przyszedł z małym synem i córką. - Gramy w domu bardzo często. Chyba najlepsze jest w nich to, że możemy razem, wspólnie spędzić czas i wszyscy się przy tym bawimy. A nie, że wszyscy robimy coś, ale tak naprawdę każdy osobno.
W poruszaniu się po festiwalu i graniu pomagają wolontariusze i koordynatorzy. Impreza jeszcze dziś przy Chrobrego, w godzinach od 10:00 do 17:00. Wstęp wolny.