Festiwal odbywa się w dniach 6-10 września zgodnie z formułą festiwalu wędrownego w trzech miejscach: Kazimierzu Dolnym, Parchatce i Zamościu. Tegoroczna edycja festiwalu wpisana została do kalendarza wydarzeń Europejskich Dni Kultury Żydowskiej.
- Tu jest nastawienia na kameralność, na naprawdę wysoki poziom tego, co jest prezentowane, tym bardziej czujemy się wyróżnieni, że po raz kolejny jesteśmy tam zapraszani. Prezentujemy zarówno naszą działalność, ale także historię Leszna i naszych najbliższych okolic. Okazuje się, że zza Wisły one są i w pewien sposób wyjątkowe, ale też niezwykle inspirujące i ciekawe. Pokazujemy historię naszego miasta, to czym na co dzień dzielimy się z naszymi gośćmi tutaj. Robimy to w nieco innej formie, niż w muzeum. Są to najczęściej prezentacje naszej działalności, naszych obiektów, historii, ale także - ostatnio to zauważyliśmy - z wielkim zainteresowaniem spotykają się nasze przedsięwzięcia wystawiennicze, a także całe duże projekty edukacyjne - mówi Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie.
Leszczyńskie muzeum zaprezentuje na festiwalu ubiegłoroczny projekt edukacyjny "Synagoga opowiada", którego elementem był m.in. nowy mural w mieście (na zdj.) oraz kulturowe bogactwo Huculszczyzny z niedawno odbytej wystawy. "Synagoga opowiada" została nagrodzona Izabellą w konkursie na "Wydarzenie Muzealne Roku" w Wielkopolsce, w kategorii działalność edukacyjna.