Rok Jonstona
2023 rok jest w Lesznie Rokiem Jana Jonstona. W tym roku przyda 430. rocznica urodzin tego wybitnego przyrodoznawcy, historyka, filozofa, pedagoga i lekarza XVII wieku. Jan Jonston urodził się w Szamotułach i przez kilkadziesiąt lat mieszkał w Lesznie.
Projekt rozpoczął się w maju i potrwa do grudnia. Jego partnerami są m.in. muzeum historyczne w Lubinie oraz fundacja archeologiczna w Bytomiu Odrzańskim. Obejmuje m.in. wyjazdy do miejscowości związanych z Janem Jonstonem, grę miejską, konkurs plastyczny i podcasty oraz wystawę plenerową przed budynkiem muzeum na ul. Narutowicza w Lesznie. Jej oficjalne otwarcie odbyło się wczoraj, 3 września, w rocznicę urodzin Jana Jonstona. Zwieńczeniem projektu będzie prawdziwa encyklopedia Jana Jonstona. Hasła do publikacji tworzą uczniowie szkół z miast uczestniczących w projekcie.
- Encyklopedia Jana Jonstona dotyczy wielkiej postaci i ma za zadanie spopularyzować go – mówi Marta Małkus z Muzeum Okręgowego w Lesznie.
Premiera encyklopedii zaplanowana jest na grudzień.
Na realizację projektu o Jonstonie Muzeum Okręgowe w Lesznie otrzymało w sumie 90 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
- Dofinansowanie jakiego jeszcze do tej pory nie mieliśmy – pochwaliła się na konferencji prasowej Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie.
Muzeum bez barier
To nie jedyne dofinansowanie, jakie otrzymało leszczyńskie muzeum od obu instytucji. Na „Zapraszamy do Muzeum. Po prostu” instytucja otrzymała w sumie ponad 50 tys. złotych.
- To program, w którym otwieramy się jeszcze szerzej na osoby z rozmaitymi niepełnosprawnościami. Postawiliśmy sobie za cel, żeby być jak najbardziej dostępnym muzeum, oczywiście w miarę naszych możliwości, które ogranicza nasza lokalizacja – mówi K. Szymańska.
Projekt pozwoli na organizację warsztatów i spacerów muzealnych dla osób ze szczególnymi potrzebami (jak wzrokowe, słuchowe, czy ruchowe), przygotowaniu modeli dotykowych, audiodeskrypcji czy szkoleń z komunikacji alternatywnej.
W budynku muzeum na Narutowicza znajduje się m.in. wózek dla osób niepełnosprawnych, winda, a nawet przycisk, za pomocą którego można poprosić o pomoc pracownika instytucji.