Na finał „Bystre Oczko. Octownia opowiada”. Nowa publikacja Muzeum Okręgowego w Lesznie

i

Autor: jhaliasz

Muzeum

Na finał „Bystre Oczko. Octownia opowiada”. Nowa publikacja Muzeum Okręgowego w Lesznie [ZDJĘCIA]

2024-11-15 12:12

Kolorowa książeczka kończy kilkumiesięczny projekt poświęcony braciom Góreckim, przygotowany przez leszczyńskie muzeum dla mieszkańców i turystów.

Miesiące wiedzy i zabawy

Podsumowanie projektu „Miasto-Warszawa w Lesznie? Słodko-kwaśna historia braci Góreckich” odbyło się wczoraj (14 listopada) w budynku biblioteki na Pl. Metziga w Lesznie. W ciągu kilku miesięcy dzięki muzeum mogliśmy poznać historię Jana i Józefa Góreckich, przedsiębiorców i działaczy społecznych żyjących w pierwszej połowie XX wieku w Lesznie. Jan nazywany był „Słodkim”, bo specjalizował się w słodkich trunkach i sokach, a Józef „Kwaśnym”, bo znany był głównie jak wytwórca octu. W jego dawnej fabryce octu przy skrzyżowaniu Chrobrego i Al. Jana Pawła II mieścić się będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. W ramach projektu przygotowano tzw. mapownik, zorganizowano spacery po mieście śladami Góreckich, wykłady, lekcje muzealne i wystawy (o wystawach pisaliśmy TUTAJ). Wczoraj swoją premierę miała z koeli kolejna muzealna książeczka z cyklu „Bystre Oczko”.

- Opowiada o Góreckich na tle epok, w których żyli - od końca XIX wieku, czasów rozbiorów, Powstania Wielkopolskiego, okresu międzywojennego i czasów powojennych, PRL-u. Publikacja jest pisana pod dzieci i młodzież, ale z doświadczenia wiemy, że chętnie czytaja ja osoby w każdym wieku. Jest wyklejanka, kolorowanka, kilka rebusów i są zagadki - mówi o zawartości książeczki Adrian Gendera, historyk Muzeum Okręgowego w Lesznie i koordynator projektu.

Książeczka wydana została w nakładzie 2 tys. egzemplarzy i dostępna jest w muzeum.

Komu muzeum poświęci tyle uwagi w przyszłym roku, co w tym roku braciom Góreckim na razie nie wiadomo. Bohaterem ubiegłego roku był Jan Jonston. 

11. Dzień Kolekcjonera w Lesznie

Quiz. Skróty z czasów PRL-u. Wiesz, co oznacza GS, PGR i inne? Idziemy o zakład, że nie znasz odpowiedzi na 11. pytanie!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Co oznacza skrót PRL?