Nie będzie zmian w mandatach? Nowy taryfikator NIE wejdzie w życie w grudniu

i

Autor: Lubuska Policja Nie będzie zmian w mandatach? Nowy taryfikator NIE wejdzie w życie w grudniu

Nowy mandat 30 tys. zł dla kierowców za PROSTY BŁĄD. Popełnia go prawie KAŻDY!

2021-08-25 9:38

Nowy mandat 30 tys. zł dla kierowców związany jest z zapowiadanymi zmianami w taryfikatorze mandatów. Prosty błąd, którego będzie dotyczyć, popełnia od czasu do czasu prawie każdy kierujący autem. Już niedługo może mu przyjść słono za niego zapłacić. Sprawdźcie szczegóły!

Już pod koniec bieżącego roku, a konkretniej od 1 grudnia 2021 r., w życie wejdą długo zapowiadane zmiany w taryfikatorze mandatów. Modyfikacje w prawie o ruchu drogowym przewidują zaostrzenie kar związanych z zagrażaniem bezpieczeństwu w ruchu drogowym, nieustępowaniu pierwszeństwa pieszym oraz wielu innych wykroczeń. Za wiele przewinień otrzymać będzie można aż 15 punktów karnych, przez co wielu kierowców, którzy lekceważą przepisy, może szybko pożegnać się z prawem jazdy. Zaostrzenie przepisów dotyczy nie tylko taryfikatora punktów karnych, lecz także kwot mandatów i grzywien, jakie nakładać będą mogły policja bądź sąd.

Zobacz też: Nowy mandat za fotoradar. 8000 zł kary, nawet jeśli nie prowadziłeś auta

Jedna ze zmian dotyczy częstego, prostego błędu, który co jakiś czas popełnia prawie każdy kierowca. Od grudnia będzie można dostać za niego mandat, którego kwota ma prawo wynieść nawet… 30 tys. zł! Funkcjonariusz państwowy będzie mógł zresztą nałożyć podobne kary nie tylko za taką błahostkę.

O jakim błędzie mowa? Dowiecie się tego w dalszej części artykułu!

Zobacz GALERIĘ niżej: Nowy taryfikator mandatów 2021. Za to otrzymasz 15 punktów karnych!

Raport z Anteny 24.08, godz 10.00

Nowy mandat 30 tys. zł dla kierowców za brak włączonych świateł

Zdarza Wam się czasami zapomnieć włączyć świateł mijania? Będziecie mogli zostać za to srogo ukarani. Nowy mandat 30 tys. zł dla kierowców za brak włączonych świateł stanie się faktem od 1 grudnia 2021 roku. A biorąc pod uwagę, że wraz ze zmianą przepisów zaostrzyć się mogą policyjne kontrole, lepiej mieć się na baczności.

Sprawdź także: Nowy mandat dla kierowców wszedł w życie. Kara może wynosić nawet 30 tys. zł

Sprawę opisał m.in. „Dziennik Gazeta Prawna”. Jak możemy w nim przeczytać, Brak włączonych świateł mijania to jedno. Nowy mandat 30 tys. zł dla kierowców dotyczyć ma także takich sytuacji jak m.in.:

  • tamowanie ruchu,
  • braku opieki nad dzieckiem poniżej 7 lat na drodze publicznej,
  • niezachowania należytej ostrożności przy korzystaniu z dróg wewnętrznych.

Kontrowersyjna dla wielu kara wynika z prostego faktu. Rząd, zamiast zaostrzyć sankcje za poszczególne wykroczenia, podnosi kary za te opisane w rozdziale XI kodeksu wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. W praktyce zatem możemy zostać ukarani takim samym mandatem lub grzywną za mniej szkodliwe, jak i poważne wykroczenia.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?

Nowy taryfikator mandatów 2021. Brak świateł? 30 tys. zł kary

Portal Bezprawnik zwraca uwagę, że „ewentualna kara nałożona przez policjanta będzie mogła być tak wysoka, jak określona maksymalna wysokość mandatu karnego w taryfikatorze za dany czyn. Teoretycznie 30 tysięcy złotych grzywny za brak świateł orzec mógłby jedynie sąd”.

Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że za brak włączonych świateł kierowca może zostać ukarany znacznie surowiej niż osoba dokonująca np. drobnej kradzieży w sklepie. Specjaliści nie ukrywają, iż mają nadzieję, że rząd jeszcze raz rozpatrzy planowane zmiany i w kwestii kwot dotyczących nowych mandatów i grzywien za wykroczenia wprowadzi modyfikacje.