Piękno bez retuszu. Nietypowa galeria fotografii Petera Lindbergha w Leszni

i

Autor: hak

Sztuka w Lesznie

Piękno bez retuszu. Nietypowa galeria fotografii Petera Lindbergha w Lesznie [ZDJĘCIA]

2023-10-27 14:31

W oknach rozbieranego budynku przy ul. Wąskiej w Lesznie zawisły fotografie Petera Lindbergha, światowej sławy fotografa mody. Nietypowa galeria to pomysł i realizacja Ann Groovaerts, Belgijki mieszkającej od lat w Lesznie.

Galeria uwielbianego artysty

Zmarły przed czterema laty Peter Lindbergh urodził się w 1944 roku w Lesznie. Pracował m.in. dla magazynu Vogue, fotografował supermodelki, aktorów i muzyków. Na pomysł upamiętnienia fotografa wpadła Ann Groovaerts z Leszna.

- Uwielbiam jego fotografie i kiedy się dowiedziałam parę lat temu, że urodził się w Lesznie, zaczęłam myśleć, jak wykorzystać ten fakt i stworzyć jego galerię - mówi Ann.

Idealnym miejscem na prezentację fotografii Lindbergha okazał się dom na rogu ul. Wąskiej i Pl. Metziga, który Ann nabyła z mężem. We wrześniu budynek został rozebrany. Została tylko jedna ciemna ściana, z wnękami okiennymi. Ann skontaktowała się z Fundacją Petera Lindbergha, której pomysł nietypowej galerii bardzo się spodobał.

- Spodobało im się to bardzo, bo uważają że to jak najbardziej wpisuje się w jego twórczość. Bo dla niego zawsze było bardzo ważne, żeby nie było retuszu. Żeby pokazywać takim jakim jest, a nie udawać, że jest inaczej. Byli bardzo zadowoleni, że to jest takie "surowe" otoczenie. Udostępnili mi te zdjęcia za darmo, a wydruk wzięliśmy na siebie - mówi A. Groovaerts.

W galerii zobaczyć można kilka fotografii.

- Jest oczywiście krótka biografia Lindbergha, żeby było wiadomo, jaka była jego filozofia. Jest zdjęcie Tiny Turner i to jest mój osobisty hołd dla niej. Między modelkami jest też Tatiana, która także zmarła w tym roku. Jest anioł, bo "coś" mam z aniołami i piórkami, to jest moje ulubione zdjęcie akurat - mówi Ann.

Kolejni artyści w galerii polskiego street artu w Lesznie

Galeria z przesłaniem

Ta galeria to też ważne przesłanie - mówi jej twórczyni.

- Powodów jej powstania było tak naprawdę wiele. Najważniejszy, żeby uświadomić ludziom, że tak naprawdę wygląd naszego miasta jest w naszych rękach i że czasem niewiele trzeba, żeby zmienić odbiór danego miejsca. I fundacja też tak uznała, że to, że ten mur wygląda tak, a nie inaczej, to jest super. I że musimy się nauczyć, że nie możemy stawiać znaku równości między "piękno" a na "wysoki połysk", bo niekoniecznie to są synonimy.

Nietypowa galeria „czynna” będzie do momentu odbudowy domu.

Quiz. Czy wiesz z czego słyną wielkopolskie miasta?
Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od najłatwiejszego. Jakie to miasto? Po zdjęciu zapewne rozpoznasz!
koziołki